"Enter"a basıp içeriğe geçin

Muammer Çankaya badmintonla tüm mahzurları yıktı

Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Üst Gökdere Köyü’nde doğan Muammer Çankaya, kalça çıkığıyla dünyaya geldi. Hayatını bir engelli olarak sürdürecek olan Muammer Çankaya, çocuk yaştayken babasını kaybedince, evvel Isparta Çocuk Yuvası, akabinde İslamköy Yetiştirme Yurdu’nda kendisi üzere kimsesiz çocuklarla büyüdü. 18 yaşına kadar devletin himayesinde kalan Muammer Çankaya, bir yandan çalışmaya, başka yandan üniversite eğitimine başladı. Akdeniz Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknikerliği Kısmı’nı bitiren Çankaya, devrin Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nde iş hayatına atıldı, sonrasında da Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Burdur Vilayet Müdürlüğü’nde vazife yaptı.

Pürüzüne karşın hayatla barışık olan Muammer Çankaya, Burdur’dan Isparta’ya tayin oldu. Hala Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü bünyesinde tekniker olarak misyon yapan Çankaya, çok sevdiği spora da kendisini adadı. Kendisi üzere yurtta yetişen gençlere sporu sevdiren Çankaya, Yurtspor Futbol Kulübü’nün de idareciliğini yaptı.

HAYATINI DEĞİŞTİREN KARAR

Yurtspor ile spor topluluğuna giren ve çok yakın alakalar kuran Muammer Çankaya, 2008 yılında Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nde memur olarak vazife yapan Badminton Vilayet Temsilcisi İsmail Togar’ın ısrarıyla badmintona başladı. Muammer Çankaya, o güne ait anısını, şöyle anlattı:

“İsmail Beyefendi bana para badminton kısmında spor yapmamı önerince ‘Hocam yeterli diyorsun da ben engelli bir bireyim. Salonda sakatlığım nedeniyle karşıt bir hareket yapar düşerim sonra tribündekiler bana güler’ dediğimde, ‘Ağabey sen onu düşünme şayet o denli bir şey olursa ben güvenlik görevlilerine söyler o salonu boşaltırım, bu türlü bir hakkım var’ dedi. O günden sonra badmintona başladım. Daha öncesi masa tenisi oynadığım için fazla zorlanmadım. 2 yıl üst üste Türkiye şampiyonu olunca badminton paralimpik ulusal ekibine seçildim.”

‘HAYAL EDEMEYECEĞİM ŞEYLERİ YAŞADIM’

Engelli olduğu için hiç yüksünmediğini, hatta bu sayede hayatının değiştiğini vurgulayan Muammer Çankaya, “Milli ekibe seçilince birinci kez uçağa bindim. Allah’ım ne heyecanlandım anlatamam. Endonezya’ya uçtum, görmediğim yerleri gördüm. Bu ortada 8 Türkiye şampiyonluğu, 3 Balkan üçüncülüğü, 3 Avrupa üçüncülüğü dereceleri kazandım. Bana devletim sahip çıktı. Ben de devlete borcumu aldığım madalyalarla ödediğimi düşünüyorum” dedi.

ENGELSİZLERİ DE YENMEYİ BAŞARDI

Spora kendisini adayan ve muvaffakiyet için haftanın 5 günü idman yaparak formunu koruyan Muammer Çankaya, Türkiye Badminton Federasyonu Veteranlar Şampiyonası’nda manisiz atletlerle karşılaştı. Bu müsabakalarda bugüne kadar 6 madalya kazanmayı başardı. Spora artık antrenör olarak devam eden Çankaya, atletizm, badminton ve bocce kollarında gençlere ve Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı Faal Hayat Merkezi’nde yaşlılara antrenörlük yapmayı sürdürüyor.

ENGELLİ YAKINLARINIZI KONUTA HAPSETMEYİN

Evli 1 çocuk babası Muammer Çankaya, engellilerin ailelerine seslenerek, “Lütfen engelli çocuklarınızı, yakınlarınızı ‘Aman kimse görmesin’ diye konuta hapsetmeyin. Onları dışarıdaki etkin ömürle tanıştırın. Ben manisiz insanlara da seslenmek istiyorum. Kaldırımda engelli biriyle karşılaştığınızda ona acıyarak bakmayın. ‘Vah, yaşı da pek gençmiş. Ne oldu da sakat kaldı’ diye garipseyerek bakmayın. Unutmayın ki sizler de birer engelli adayısınız” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın