"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gelibolu’da ‘2. Şevki Koru Koşusu’ gerçekleştirildi

Gelibolu Belediyesi tarafından Türkiye Atletizm Federasyonu’nun faaliyet takviminde yer alması sağlanarak ulusal hale getirilen ve iskele meydanında yapılan Şevki Koru Koşusu’na eski ulusal maratonculardan Veli Ballı’nın da yer aldığı yerli ve yabancı birçok yarışmacı katıldı.

Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan aktiflikte, Gelibolu Belediye Lideri Mustafa Özacar da bir konuşma yaptı. Özacar, “Gelibolu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle; ikinci kere düzenlediğimiz ve bu yıl ulusal boyuta taşıdığımız ‘Gelibolu Şevki Koru Kurtuluş ve Anma Koşusu’nda sizlerle bir ortadayız. Türkiye spor tarihine ismini altın harflerle yazdıran, hayatını atletizme adayan ve birçok sportmen yetiştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci maratoncusu unvanlı hemşehrimiz Şevki Koru çok özel bir atletti. 1913 yılında Gelibolu’da doğan Şevki Koru’yu 28 Eylül 2003’te kaybettik. Ruhu şad olsun derken, bugün ortamızda bulunan kıymetli aile fertlerine ‘O’nunla ne kadar gurur duysanız azdır. Ne memnun sizlere’ diyorum. Türk spor tarihinde çok özel bir yeri olan birinci ulusal maratoncu merhum Şevki Koru’nun ismini günümüz gençleri pek duymamışlardır. Geliboluluların ona olan vefa borcunu bir nebze de olsa yerine getirme kanısıyla; bizler de bu tertibi Gelibolu Belediyesi olarak iki yıldır yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz” dedi.

Aktiflik, çuval ve kaşıkla yumurta taşıma yarışıyla başladı ve akabinde atletizm yarışlarına geçildi. 500, bin ve 2 bin metre minik kızlar ve erkekler, 5 bin metre büyük bayanlar ve erkekler, 10 bin metre büyük bayanlar ve erkekler yarışları yapıldı. Akabinde halk koşusu gerçekleştirildi.
Yarışın sonunda dereceye giren atletlere mükafatları Kaymakam Hakan Kılınçakaya, 2. Kolordu Kumandanı Zekai Aksakallı, Belediye Lideri Mustafa Özacar, eski ulusal atletler, Şevki Koru’nun oğlu Cihan Koru ve protokol üyeleri tarafından verildi. 2. Şevki Koru Koşusu, belediyenin ikramları ile son buldu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın