"Enter"a basıp içeriğe geçin

Formula 1 biletleri satışa çıktı mı? Bilet fiyatları ne kadar? F1 bilet fiyatları listesi…

İntercity İstanbul Park’ta 13-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin biletleri 14 kategoride satışa sunuldu. Formula 1 Türkiye Grand Prix’si 13-15 Kasım tarihlerinde İntercity İstanbul Park’ta düzenlenecek. Yarışın biletleri bugün satışa çıktı.

FORMULA 1 BİLETLERİ NE KADAR?

10 bin bilet indirimli fiyatla satışa sunuldu. 14 kategoride satışa çıkan biletler, üç günlük kombine olarak birinci 24 saatte 90 TL ile bin 900 TL ortasında, sonrasında ise 120 TL ile 2 bin 750 TL ortasında değişen fiyatlarla satılacak. Yarışın sıralama tipleri 14 Kasım’da yarış ise 15 Kasım Pazar yapılacak. Bu sezonki 14. yarış olacak Türkiye Grand Prix’i 58 cins üzerinden düzenlenecek.

Dünyanın en büyük spor tertiplerinden birisi olan Formula 1 yarışlarına 9 yıl sonra tekrar konut sahipliği yapacak Intercity İstanbul Park Pisti, virajlarıyla hafızalarda yer tutuyor.

Toplam 2 milyon 215 bin metrekarelik alana heyeti, otoriteler ve pilotlarca ”zorlu ve heyecan verici” olarak bedellendirilen İstanbul Park Pisti’nin temeli, 10 Eylül 2003’te atıldı. 5 bin 338 metrelik pist uzunluğuna sahip Intercity İstanbul Park’ta 6’sı sağa, 8’i de sola olmak üzere toplam 14 viraj yer alıyor; en keskin virajın yarı çapı 15 metre.

Saat tarafının aksine koşulacak biçimde tasarlanan yaklaşık 150 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip İstanbul Park, 124 bin lastik bariyerle çevreleniyor.

İstanbul Park Pisti’nde 14 bini içeride, 26 bini de dışarıda olmak üzere 40 bin araçlık da otopark bulunuyor.

F1 PİLOTLARININ 8. VİRAJ DEĞERLENDİRMESİ

Alman pilot Sebastian Vettel, 2011’deki yarış öncesi yaptığı değerlendirmede, Türkiye’deki pisti sevdiğini belirterek, ”Hızlı ve yavaş her cinsten viraj var, sekizinci dönüş üzere. Olağanüstü bir viraj. Her sene bu virajı düzgün bir halde geçmeye çalışıyoruz. Süratli ve birçok doruğu var, bu yüzden nereye gideceğini çok güç görüyorsun. Virajda dönüş yapıyorsun ve en güzelini umuyorsun.” tabirlerini kullanmıştı.

Avustralyalı pilot Mark Webber ise o devir İstanbul Park’ı anlatırken virajlara ait, “Birçok viraj var ve bu da pisti daha kuvvetli yapıyor. Sekizinci viraj çok çok uzun bir viraj. Birçok doruğu var ve çok süratli. Bu da lastiklere ve pilotun boynuna daha fazla yüklenilmesine sebep oluyor.” yorumunda bulunmuştu.

İngiliz pilot Lewis Hamilton son Türkiye yarışı öncesi açıklamasında, İstanbul Park’ın virajları için “Tabii ki herkes fantastik bir viraj olan sekizinci virajdan bahsediyor lakin ben birebir vakitte geç frene basarak girdiğiniz dokuzuncu ve on ikinci virajları çok seviyorum. Zira hala süratli giderken viraja girebiliyorsunuz ve bu sahiden çok büyük keyif veriyor. Pilotlar yarış boyunca bilhassa süratli ve tümsekli olan sekizinci virajda lastiklerini kollamak için çok çalışacaklar. Sekizinci viraj tüm takvimde lastikler için çok dikkat gerektiren virajlardan biri.” formunda görüş belirtmişti.

Efsanevi pilot Michael Schumacher ise 2011’de yaptığı değerlendirmede, İstanbul Park Pisti’nin pilotlara güzel bir rekabet sağladığını belirterek, ”İstanbul Park saat istikametinin bilakis dönüyor, birçok iniş çıkışı ve farklı viraj formları var yani burası yarışmak için çok güzel.” sözlerini kullanmıştı.

PİSTİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

İstanbul Park pistinin teknik özellikleri şöyle:

Pist uzunluğu: 5 bin 338 metre

Pist genişliği: 14-21,5 metre

Etraf yolu uzunluğu: 5 bin 482 metre

İç yolların toplam uzunluğu: 2 bin 286 metre

Toplam viraj sayısı: 14 (6 sağ-8 sol)

Toplam düzlük sayısı: 4

En keskin viraj yarı çapı: 15 metre

En uzun düzlük: 720 metre

Başlangıç-bitiş düzlüğü uzunluğu: 655,5 metre

Pist düşey kurp sayısı: 16

Alt geçit sayısı: 2

Üst geçit sayısı: 3

Lastik bariyer sayısı: 124 bin

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın