"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yıldız Dağı’nda olimpik atletler yetiştirilecek

Valilikten yapılan açıklamaya nazaran, Sivas’ın parlayan yıldızı, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi yeni dönemde kayakseverleri konuk etmeye devam ederken, merkezde birbirinden kıymetli projeler de hayat bulmaya devam ediyor.

2023’e Hakikat Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi kapsamında Kayak Sporunda Olimpik Atlet Yetiştirme Projesi ile kentte 65 çocuğa kayak eğitimi verilmeye başlandı.

Sportif yetenek taraması ile 64 okulda belirlenen 5 bin 200 çocuk ortasından 204 çocuk kayağa mahsus testlere tabi tutuldu. Yapılan testler sonrasında 60 öğrenci ile engellilerin de topluma kazandırılması gayesiyle 5 engelli çocuk, 5 yıl sürecek kayak eğitimi alacak. Öğrenciler alt disiplini ve kayaklı koşuda 2 branşta eğitim alacak.

Eğitim alan çocuklar kayak dönemin bitmesinin akabinde ise yazın Kış Sporları Eğitim Merkezi’nde teknik ve kondisyon idmanlarına devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sivas Valisi Salih Ayhan, kayağın Sivas’ta kıymetli bir spor kısmı olacağını vurguladı.

Proje hakkında bilgi veren Ayhan, şunları kaydetti:

“Yetenek taramasının akabinde seçilen 65 öğrenci Yıldız Dağı’nda kayak eğitimi almaya başladı. Kendilerini geliştirerek, ülkemizi temsil eden, bayrağımızı dalgalandıran ulusal atletler olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Büyük titizlikle seçilen 65 çocuğumuzdan 5’i engelli. Bu çocuklarımız engelli kardeşlerimizin neler yapabileceğini herkese gösterecek ve kendileri için düzenleyecek yarışlarda uzunluk gösterecekler. İlçelerimizde yaşayan yetenekli çocuklarımız da proje kapsamında kıymetlendirerek eğitimler verilecektir. Bu projeyi çok önemsiyoruz ve bunun devamlılığını sağlayacağız. Yıldız Dağı’ndan kıymetli kayakçılar yetişecek. Bunun temellerini atıyoruz. Çocuklarımızı tebrik ediyorum. Çok kısa müddette değerli yol katettiler. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın