"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vefattan döndü şampiyon oldu!

Trabzon’da yaşayan evli ve 1 çocuk annesi ulusal sportmen Gurbet Yiğiter, tekvandodaki başarılarıyla Türkiye’nin gururu oldu.

Tekvando Ulusal Ekibi’nde çok sayıda ulusal ve memleketler arası madalya kazanan Yiğiter’in 8 yıl evvel ailesiyle seyahat yaparken geçirdiği trafik kazası sonrası hayatı değişti. Aldığı darbeler nedeniyle yüzünde kırıklar ve hudutlarında zedelenme olan Gurbet Yiğiter, yaklaşık 2 aylık tedavi sonrası taburcu oldu. Hastaneden çıktığında birinci vakitler hayatında her şeyin yolunda olduğunu düşünen Yiğiter, bir müddet sonra maçlarda antrenörünün taktiğini ve arkadaşlarının kendisine seslenmesini duymadığını fark etti.

TEST YAPTIRINCA GERÇEĞİ ÖĞRENDİ

Ulusal ve milletlerarası başarılara ismini yazdıran Gurbet Yiğiter, yaptırdığı testte sol kulağında yüzde 90, sağ kulağında 67 işitme kaybı olduğunu öğrendi. İşitme aygıtı kullanarak hayatını sürdürmeye başlayan Yiğiter, bu süreçte üniversite tahsiline de devam etti. Derslikte ön sırada oturmasına karşın akademisyenin anlattıklarını duymakta zorlanan ve arkadaşlarının tekrarlardan şikayetçi olması üzerine hırslanan Gurbet Yiğiter, üniversiteyi birincilikle tamamladı. Spor ve eğitim mesleğini bir ortada muvaffakiyetle sürdüren Yiğiter, Tekvando Ulusal Kadrosu ve İşitme Engelliler Tekvando Ulusal Grubu’yla çok sayıda madalya kazandı.

KAZADAN SONRA HAYATI DEĞİŞTİ

Trabzon’da turizm lisesinde konaklama ve seyahat öğretmenliği, bir seyahat acentesinde de müdürlük yapan Gurbet Yiğiter, mevtten döndüğü kazayı şöyle anlattı:

“Ana sınıfında tekvandoya başladım. 11 yaşında Türkiye ikinciliği kazandım ve bu muvaffakiyetten sonra ulusal kadroya seçildim. Tekvando Ulusal Grubu’yla çok sayıda madalya kazandım. 2002’de gençlerde Avrupa şampiyonu oldum. Memleketler arası karşılaşmalarda ülkemi temsil ettim. 2011’de ailemle seyahat yaparken trafik kazası geçirdim. 9 saat ameliyatta kaldım. Vefattan döndüm. Tedavi sonrası duyduğum sesi olağan sanıyordum. Maçta hocalarımı duymaz, taktiklerini anlamazdım. Sonra yapılan denetimlerde işitme engelli olduğum anlaşıldı. Üniversitede beni arkadaşlarım öteledi. Ön sırada oturuyordum. Hocalarım iki, üç kere tekrar ediyordu fakat arkadaşlarım daima birebir şeyi dinlemekten sıkılıyordu. Bu beni hırslandırdı ve üniversite birincisi oldum. Ulusal grupla şampiyonalara katılmaya devam ettim. Spor mesleğimde 11 Türkiye şampiyonluğu, çok sayıda da ulusal ve milletlerarası karşılaşmalarda elde ettiğim madalya var. İşitme aygıtı kullanarak engelli birey olarak yaşama alıştım. İşitme engelli tekvandocu olarak muvaffakiyet kazanmaya devam etmek istiyorum.”

Antalya’da düzenlenen İşitme Engelliler Avrupa Şampiyonası’nda poomse kısmında ve karışık ekiplerde bronz madalya kazanan Gurbet Yiğiter, “Hedefim gelecek yıl Yunanistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak. 2021’de düzenlenecek İşitme Engeliler Olimpiyat Oyunları’na katılmak istiyorum. Hayalim olimpiyat şampiyonluğunu kazanmak” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın