"Enter"a basıp içeriğe geçin

Unsur Özyüksel: Meskende cet binemem lakin elimden geleni yapabilirim

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda ay-yıldızlı formayla yarışarak Türkiye Çağdaş Pentatlon tarihine ismini yazdıran ulusal pentatloncu Prensip Özyüksel, Memleketler arası Olimpiyat Komitesinin 24 Temmuz-9 Ağustos’ta yapılması planlanan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerine ertelenmesine ait değerlendirmelerde bulundu.

Çağdaş pentatlon döneminin kendisi açısından düzgün başladığını lisana getiren Unsur, “Sezonumuz daha yeni başlamıştı. Olimpiyat yolunda dünya dördüncülüğü üzere çok yeterli bir sonuç almıştık. Sonraki yarışlar için daha düzgün performansla yarışacağımıza da inancımız tamdı ancak organizasyonlarımız için ertelenme kararı alındı” dedi.

Milletlerarası Çağdaş Pentatlon Federasyonunun erteleme kararını olimpiyat yolunda 5 müsabaka varken aldığını söz eden Prensip, “İyi hazırlanmıştık ve hepsinde de düzgün puanlar alacağıma inancımız tamdı. Kovid-19 salgını nedeniyle bulunduğumuz durum evvel yarışlarımızı erteledi, akabinde gelen olimpiyat ertelemesiyle bu sene yapılacak yarışlar da iptal oldu.” diye konuştu.

“TEDİRGİNDİM”

Unsur Özyüksel, “Bulunduğumuz durumdan ötürü çok tedirgindim fakat tıpkı vakitte da performansımın çok düzgün olduğunu düşünüyor ve müsabakayı çok istiyordum” dedi.

Oyunların ertelenme kararı sonrasında üzüldüğünü aktaran Unsur, “Elimizde olmayan sebepler… Üzülmemem, elimden gelenin en düzgününü yapmam gerektiğini anladım.” tabirlerini kullandı.

Antrenörleri ve psikoloğunun kendisine inancının süreci atlatmasında olumlu istikamette büyük tesirinin olduğunu belirten Unsur, şöyle devam etti:

Bana benden daha fazla güvendikleri için hepsine çok teşekkür ediyorum. Bütün dünya birebir durumda, hepimiz bekliyoruz. Olimpiyatların ertelenmesi benim açımdan madalyaya bir adım daha demek. Daha güzel çalışıp, deneyim kazanıp, yarışa daha hazır olmam demek. Bulunduğumuz durumu lehimize çevirmeye çalışacağız. İdman programımız baştan yapılacak. Biz bir takımız ve olimpiyatlar için tüm takım olarak elimizden geleni yapacağız.

BESLENMEDE “EV DÜZENİ”

Prensip Özyüksel, konutta kalınan süreçte kilo almamak için antrenman ve beslenmenin ehemmiyetine dikkati çekti.

Kovid-19 salgını nedeniyle kendisinin de meskende kaldığını lakin 5 branşta faal idman yapıyor üzere beslenmeye devam ettiğini lisana getiren Unsur, “Eskisi üzere yemeyi bırakmalıyım” espirisini yaptı.

Beslenmesini vakit kaybetmeden “ev düzenine” nazaran değiştirdiğini tabir eden ulusal atlet, kelamlarını şöyle tamamladı:

Sorumlu davranalım, meskende kalalım lakin hareketsiz kalmayalım. Ben de evdeyim. Antrenörlerimin verdiği programlara uyuyorum. İdmanlarımı meskende yapıyorum. Çağdaş pentatlon güç bir branş, evet… Evet, konutta cet binemem, koşamam, yüzemem, eskrim yapamam, birebir uzaklıktan atış da yapamam fakat elimden geleni yapabilirim. Bütün dünyadan atlet arkadaşlarımla internetten görüşüyorum. Konuşuyoruz ‘ne yaptıklarını, nasıl hazırlandıklarını’ herkesin durumu aşağı üst birebir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın