"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ümitlerden Taekwondo Şampiyonası’nın son gününde 4 madalya

Avrupa Taekwondo Birliği (WTE) tarafından İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen ve 35 ülkeden 458 atletin uğraş ettiği şampiyona, son gün erkeklerde 87 ve +87, bayanlarda ise 73 ve +73 kilolarda yapılan karşılaşmalarla sona erdi. Türkiye ismine 8 taekwondocu tatamiye çıkarken, ay-yıldızlı taekwondocular 2 altın ve 2 bronz madalya elde etti.

ALTIN MADALYANIN ÖBÜR İSMİ EMRE KUTALMIŞ ATEŞLİ
Erkekler +87 kiloda çaba eden Emre Kutalmış Ateşli, finalde İspanya’dan Antonio Artal’ı 24-18 mağlup ederek altın madalya kazandı. Dünya ve Avrupa gençler şampiyonu unvanlı Emre Kutalmış Ateşli, 2018 yılından sonra ümitlerde bu muvaffakiyetini tekrarlayarak üst üste 2’nci kere altın madalyayı boynuna geçirdi.

Bayanlar 73 kiloda Huri Korkut, finalde Rusya’dan Madina Gadziheva ile karşılaştı. Rakibini 4-2 mağlup eden Huri Korkut, Avrupa şampiyonu oldu. Erkekler 87 kiloda Hasan Can Lazoğlu, 2018 yılında olduğu üzere bronz madalyanın sahibi olurken, +87 kiloda Muhammed Emin Açıkgöz bir öteki bronz madalya kazanan atletimiz oldu.

TOPLAMDA 12 MADALYA
Şampiyonanın birinci 3 gününde 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan Türkiye, son gün elde ettiği madalyalarla Avrupa Şampiyonası’nı 3’ü altın, 4’ü gümüş ve 5’i bronz olmak üzere 12 madalyayla tamamladı. Türkiye, bu sonuçlara erkek grup, bayan kadro ve genel sıralamada Avrupa 2’ncisi oldu.

Türkiye şampiyonada erkekler 63 kiloda Ferhat Can Kavurat, +87 kiloda Emre Kutalmış Ateşli, bayanlar 73 kiloda Huri Korkut ile altın; 46 kiloda Fatma Keleş, 49 kiloda Havva Parıltı Çoban, 62 kiloda İkra Kayır, erkekler 58 kiloda Mahmut Küskü ile gümüş; 68 kiloda Hakan Reçber, 80 kiloda Hüseyin Kartal, 87 kiloda Hasan Can Lazoğlu +87 kiloda Muhammed Emin Açıkgöz ve bayanlar 57 kiloda Gülsüm Gültekin ile bronz madalya kazandı.

LİDER ŞAHİN’DEN KUTLAMA
Türkiye Taekwondo Federasyonu Lideri Prof. Dr. Metin Şahin, şampiyonaya 2’si altın 4 madalya ile kapanış yapan ulusal ekip kafilesini kutladı. Lider Şahin, “Şampiyonanın son gününde ülkemize 2 Avrupa şampiyonluğu daha ikram ediyoruz. Bu yaş kümesinde altın madalyalara ambargo koyan Emre Kutalmış Ateşli’yi performansını devam ettirdiği için kutluyorum. Ülkemize altın madalya sevinci yaşatan Huri Korkut ve bronz madalya elde eden atletlerimizi da tebrik ediyorum. Genel sıralamada kürsü geleneğimizi bozmadık. Türk taekwondosu her zamanki üzere ülkesini gururlandırmaya devam ediyor” tabirlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın