"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusalların ECOS 2019’daki maksadı altın madalya

Türk Ulusal Grubu, Avrupa Kayaklı Oryantiring Şampiyonası’nda (ECOS 2019) altın madalya hedefliyor.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin birinci sefer mesken sahipliği yaptığı ECOS 2019’a, 14 ülkeden 102 sportmen katıldı.

Beğenilen kış turizm merkezi Cıbıltepe Kayak Merkezi’ndeki tertipte, Türkiye’yi 8’i bayan 8’i erkek 16 atlet temsil ediyor.

Şampiyona öncesi tüm hazırlıklarını tamamlayan Kayaklı Oryantiring Ulusal Grubu, altın madalya kazanmayı amaçlıyor.

Kayaklı Oryantiring Ulusal Ekip Antrenörü Mehmet Baytaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sporun Türkiye’de son 3 yıldır gelişmekte olduğunu söyledi.

Geçen yıl Bulgaristan’da yapılan Kayaklı Oryantiring Avrupa Şampiyonası’ndan sonra ekip olarak bu sene için düzgün bir hazırlık devri geçirdiklerini anlatan Baytaş, “Milli ekibimizle teknik ve motivasyon ve harita bilgisi açısından âlâ bir idman ve kamp süreci yaşadık. Bu grubumuza çok düzgün katkı sağladı.” dedi.

Baytaş, Sarıkamış’ın manevi ortamında atletlerin motivasyonunun yüksek olduğunu tabir ederek, “Ülkemizde ve Sarıkamış’ta birinci sefer yapılan Avrupa Şampiyonası çok değerli. Şampiyonanın Sarıkamış’ta olması teknik olarak, arazi ve orman yapısı bakımından bizi güçlü parkur beklediğini gösteriyor. Ayrıyeten Sarıkamış’ın manevi atmosferi atletlerimizin motivasyonu açısından ziyadesiyle değerli ve bunu hissediyorlar.” diye konuştu.

“Takım olarak iddialıyız”

Şampiyona öncesi tüm hazırlıklarını tamamlayıp yarış parkurunda idman yaptıklarını da anlatan Baytaş, şunları kaydetti:

“Yarışma öncesi parkurda idman yapmamız çok düzgün oldu. Kadro olarak iddialıyız. Atletlerimiz altın madalyaya ulaşmak istiyor. Atletlerimizi kürsüde görmek, ulusal marşımızı okumak, bayrağımızı göndere çektirmek bilhassa Sarıkamış’ta bu galibiyetleri almak bizleri ziyadesiyle keyifli edecek. Bütün atletlere muvaffakiyetler diliyorum. Ulusal ekip 8 bayan, 8 erkek olmak üzere 16 kişi ile müsabakaya katılacak. Atletler sprint, middle ve long kategorilerinde gayret edecek.”

Ulusal oryantiringcilerden 17 yaşındaki Meryem Sena Yurtsever de Türkiye’de bu şampiyonanın yapılmasının onur ve gurur verici olduğunu söyleyerek, “İki haftadır kamp yapıyoruz. Hocalarımız bizleri çok yeterli hazırladı. Natürel ki bu yarışlarda amacımız şampiyonluk ve elimizden gelenin çok fazlasını yapacağımıza eminiz.” dedi.

Umut Gürcan: “Hedefimiz altın madalya”

Ulusal kadro sportmeni Umut Gürcan da ulusal ekibe seçildiği için çok memnun olduğunu tabir ederek, “ECOS 2019’un ülkemizde olması bizi motive ediyor. Ülkemizi en güzel halde temsil edeceğiz ve maksadımız altın madalya.” biçiminde konuştu.

Ulusal sportmen Rabia Kentli ise yarışın Türkiye’de yapılmasının çok heyecan verici olduğunu belirterek, “Geçen yıl Bulgaristan’daki şampiyonaya birinci kez katıldık ve biraz tecrübesizdik. Sarıkamış’ta rakıma alıştık idman yaptık. Pistimiz pek hoş görünüyor. İnşallah hoş sonuçlar alacağız.” tabirlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın