"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal sportmenler yurda döndü

Avrupa Kros Şampiyonası’nda 4’üncü sefer şampiyonluğa erişen Yasemin Can ve gümüş madalya kazanan Aras Kaya, Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Emre Sakçı ve bronz madalya kazanan Ümitcan Güreş ile kafilelerdeki öteki atletler, İstanbul Havalimanı’nda federasyon liderleri ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş tarafından çiçeklerle karşılandı.

MADALYA KAZANAN SPORTMENLER GURURLU

Bu sene 26’ncısı düzenlenen Avrupa Kros Şampiyonası’nda çaba eden Yasemin Can, üst üste 4’üncü kere Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Lizbon’da gerçekleştirilen yarışta 57 rakibini geride bırakan Yasemin 26.52’lik derecesiyle altın madalyaya ulaştı. 23 yaşındaki sportmen bu türlü mesleğinin de 8’inci Avrupa şampiyonluğuna erişmiş oldu. Birebir tertipte erkeklerde uğraş eden Aras Kaya ise gümüş madalya kazandı. Geçen sene Avrupa Kros Şampiyonası’nda üçüncülük elde eden Aras, bu defa 30.10’luk derecesiyle podyumun ikinci basamağına çıktı. Üst üste 4’üncü sefer Avrupa şampiyonluğunu kazanan Yasemin Can, “Şampiyonluğu tekrarladığım için çok memnunum. Avrupa tarihinde bunu yapan birinci atlet oldum. Bu yılın sonun geldik. Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu en değerli hedeflerim” dedi.

Tıpkı şampiyonada gümüş madalya kazanan Aras Kaya ise şunları söyledi: “Ülkeme bir gümüş madalya kazandırdığım için çok memnunum. Eski bir şampiyon olarak katıldım müsabakaya. Bu seferde altın madalya kazanmak gayem vardı. Ancak yarışın son kısmında İsveçli atlet tabanın beni zorlamasından ötürü beni geçti. Gelecek sene şampiyon olmak için elimden geleni yapacağım.”

YÜZMEDE BİR GÜMÜŞ BİR BRONZ

20’inci LEN Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na 11 erkek, 12 de bayan olmak üzere 23 sportmen ile giden Türkiye ismine podyuma çıkan birinci isim Emre Sakçı oldu. 50 metre kurbağalamada havuza giren Emre, 25,82’lik derecesiyle Türkiye’ye, bu tertipte 20 yıl sonraki birinci gümüş madalyasını getirdi. Tıpkı şampiyonada 50 metre kelebekte uğraş eden Ümitcan Güreş, 22,38’lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.

Bronz madalya kazanan Ümitcan Güreş, “Emre de ben de 50 metre yarışlarında madalya aldık. Buraya madalya maksadıyla gelmiştik, bunu başardık. İnşallah ileriki yarışlarda bu madalyaların rengini değiştireceğiz” diye konuştu. Şampiyonada gümüş madalya kazanan Emre Sakçı ise “Gönül isterdi altın madalya olmasını, artık bir dahaki yarışlarda bunu kazanacağız. Amatör branşların daha da ilerlemesini istiyoruz. Destekleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“DESTEĞİMİZ UZUN SOLUKLU OLACAK”

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) ve Türkiye Yüzme Federasyonu’na (TYF) dayanak vermekten büyük gurur duyduklarını söz eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş ise şunları söyledi: “Türk sporunun destekçesi olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Bu muvaffakiyetleri gördükçe daha da memnun oluyoruz. Bu muvaffakiyetlerin gelmesi için takviye koşul. Biz de takviyemizi uzun soluklu sürdürüyoruz ve birçok başarılara daima birlikte ulaşmayı diliyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın