"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal kayakçı Sıla Kaya Slovenya’da kahraman oldu!

Türkiye Kayak Ulusal Grubu sportmeni Sıla Kara, Çin’de düzenlenecek 2020 Kış Olimpiyatları’nda yer alabilmek için Slovenya’da 12-13 Şubat tarihleri ortasında düzenlenen ‘Krvavec Giant Slalom’ yarışına katıldı. Alp disiplininde yarışan Kara, final ayağı öncesi ısınmak için teleferikle piste çıkarken, yanında oturan Sloven erkek çocuk istikrarını kaybetti. Çocuk, teleferikten düşerken o sırada ayağını uzatan Kara’nın kayak ekiplerine tutundu. Kara, daha sonra da elleriyle çocuğu havada yaklaşık 15 dakika tuttu. Sloven çocuk, kısa mühlet sonra gelen takımlar tarafından kurtarıldı. Krvavec halkı tarafından ‘kahraman’ ilan edilen ulusal sportmen Kara’ya, kentin emniyet müdürü tarafından madalya da verildi.

‘YAKLAŞIK 15 DAKİKA HAVADA TUTTUM’
Kara, teleferiğe oturdukları sırada, Sloven çocuğun sarkarken liften düştüğünü ve kendisinin kayağını uzatarak çocuğu tutmayı başardığını söyledi. Kara, “Teleferik hareket halinde olduğu için tesis çalışanları bizi görmedi. Çocuk da o esnada panik ve kaygıyla bağırmaya başladı. Biraz ilerledikten sonra çocuk kaymaya başladı ve onu tutamamaya başladım. Bu esnada batonlarımı attım ve eldivenlerimi ağzımla çıkarttım.

Eldivenlerimi çıkardığım esnada çocuk, ‘Lütfen 2 elinle tut beni’ diye bağırıp, ağlamaya başladı. Bende de çok bir endişe oluştu. Eldivenlerimi çıkardıktan sonra çocuğun ellerini sıkıca tutmaya başladım. Yaklaşık 15 dakika bu formda geçtikten sonra, oranın çalışanları ve emniyet takımları geldi. Direkt aşağıya tor ağı açtılar ve onun üzerine çocuğu bıraktım. Daha sonra çabucak aşağıya inip çocuğun durumunu denetim ettim. Bana durumunun uygun olduğunu ve rastgele bir badiresinin olmadığını söylediler” dedi.

‘BEN İNSANLIK VAZİFEMİ YAPTIM’
Sıla Kara, kendisine toplumsal medyadan çok sayıda bildiri geldiğini belirterek, “Beni Slovenya’da haber kanalları ‘Bu kahraman kızı bulun’ diyerek paylaşmış. Emniyet müdürü ‘Bu göstermiş olduğunuz düzgün hareketten ötürü size bir ödül vermek istiyoruz’ dedi. Sonraki gün havaalanına gittiğimizde, emniyet müdürü ve grubu beni karşıladı. Orada bana, teşekkür madalyası verdiler. Beni havaalanında karşılamalarını beklemiyordum. Zira ben insanlık misyonumu yaptım. İnsanların bunu fark etmesi, beni aramaya çalışmaları ve teşekkür etmeleri hoşuma gitti. Türk atlet olarak bu türlü bir şey yapmam insanların daha çok ilgisini çekti. Zira ne olursa olsun ırkı, dini ve lisanı fark etmeden sen bir beşersin ve insan olarak oradasın. Acı birdir ve ben orada insanlığın ne kadar kıymetli olduğunu, acının ne kadar içten yaşandığını, tıpkı lisanı konuşmasak bile bir gayret ve uğraş verdiğimi gördüm. Bu sebeple çok mutluyum” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın