"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal kayakçı Sıla Kara’ya Özveri Madalyası verildi

Slovenya Büyükelçiliği’nde düzenlenen merasime; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ulusal kayakçı Sıla Kara, Slovenya’nın Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Kayak Federasyonu Lideri Ali Oto katıldı.

BAKAN KASAPOĞLU: GURUR VERİCİ VE İNSANLIK İSMİNE KIYMETLİ BİR TABLO

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ulusal atletin insanlık ve spor ruhu ismine çok manalı bir hal ortaya koyduğunu belirterek, “Bugün heyecan, gurur verici insanlık ismine değerli bir tabloyu koyan bir atletimiz ismine bir ortadayız. Sayın büyükelçinin de söz ettiği üzere Sıla Kara çok değerli atletimiz milletlerarası kayak karşılaşmasında kahramanca cesurca bir halla bir çocuğun hayatını onun istikbalini kurtarmış oldu. İnsanlık ismine, sporun ruhu ismine çok manalı bir hali ortaya koydu. Ben kendisini tebrik ediyorum. Olağan bu yalnızca Slovenya’da değil dünyanın dört bir yanında takdir gören insanlığın ne demek olduğunu Sıla da çok hoş tabir etti insanlık ismine yaptı, sevgi ismine merhamet ismine bu davranış da bulunduğunu kendisi de ortaya koydu. Aslında bu tüm dünyaya bir mesaj” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Sıla’nın davranışının kozmik bir bildiri olduğunu vurgulayarak, “Çünkü bizler yaradılanı yaradandan dolayı seven anlayışın çocuklarıyız. Hasebiyle bizim bu manada bu üniversal bildirisi insanlığa hoş örneklerle ortaya koyduğumuzda aslında tüm insanların yaşadığı birçok sorunun da panzehrinin bu olduğunu daima birlikte görüyoruz. Lisan, din, ırk fark etmeksizin tüm insanları kucaklayabilmek, tüm insanlara merhametle, şevkatle yaklaşmak bugün dünyanın karşılaştığı pek çok sorunu çözecek. Sıla bu davranışıyla tüm spor topluluğuna örnek olmuş oldu. Sporun kardeşlik, sevgi, dönüştürmek, uygunlaştırmak gerektiğinde hayat kurtarmak olduğunu çok hoş bir formda ortaya koydu. Bugün Slovenya Cumhuriyeti Polisinin nişanını Sıla’ya taktim edeceğiz. Ben bilhassa 83 milyon Türk vatandaşının yüreğinde iz bıraktığını sana söylemek istiyorum. Yolun açık, muvaffakiyetlerin daim olsun” diye konuştu.

SLOVENYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ: SILA KARA SÜRATLİ VE YAVUZ REAKSİYONUNUZ İÇİN SİZİ TEBRİK EDERİM

Slovenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, koordineli bir müdahale olmasaydı olay trajik bir biçimde sonuçlanabilirdi diyerek şöyle konuştu:

“İster özel ister profesyonel ömürde olsun rastgele alanda yapılan kaliteli bir iş şahsî tatmin sağlar. Sözün tam manasıyla birinin hayatını kurtardığınızda ise bu tatmin çok daha büyük olur. Hiçbir şey ya da hiç kimse sizi bu türlü bir duruma hazırlayamaz. Kararlılık gerektiren bir durumla karşılaştığınızda bildiğiniz ve yapabileceğiniz her şeyi ortaya koyup elinizden gelenin en uygununu yapmalısınız. Bazen bu yüzden kendi hayatınızı bile tehlikeye atabilirsiniz. 12 Şubat 2020 günü hoş bir sabahta atlama ve kayak pistinde bir çocuk telesiyej geçidinin altından kaydı. Düşmeden çabucak evvel son anda ellerinden yakalayan bir kayakçı tarafından kurtarıldı. Bu kayakçı bugün birebir vakitte madalyanın sahibi olan Sıla Kara. Bir kayak merkezi çalışanı telesiyeji durdurdu ve kayak yamacındaki çalışanlar oradan geçen öbür beşerlerle birlikte çocuğun 10 metrelik düşüşünün tesirini en aza indirecek biçimde bir güvenlik ağı gerdiler. Tüm iştirakçilerin koordineli müdahalesi olmasaydı olay trajik bir sonuç olabilirdi. Sayın Sıla Kara bir çocuğun hayatını kurtaran süratli ve yavuz reaksiyonunuz için sizi tebrik ederim.”

ULUSAL KAYAKÇI SILA KARA: TÜRK ATLETLERİ OLARAK BU MÜSAMAHA İLE YETİŞTİRİLDİK

Ulusal Kayakçı Sıla Kara ise insanlık ismine her platformda ellerinden gelenin en düzgününü yapacaklarını vurgulayarak, “Her insan yaşadığı müddette topluma ve insanlığa hizmet etmekle mükelleftir. Biz de Türk atletleri olarak aldığımız eğitim ve sportif disiplinin yanında bu müsamaha ile yetiştirildik. Pir Edebalinin dediği üzere ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın.’ Bizler de sporun yanı sıra insanlık ismine her platformda elimizden gelenin en güzeli yapmak için buradayız. Sizler de bugün bizi buraya davet ederek bizi yaşattınız. Umarım ki tüm dünya insanlarını, tüm dünya insanlarını yaşatmak ve toplumsal barışı kurmak üzere çaba ederler” sözlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın