"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal karateciler kapanışı 3 altın madalya ile yaptı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren tertipler ortasında yer alan Karate 1 A Serisi’nde dönemin dördüncü ve son etabı Şili’de düzenlendi. 20-22 Eylül tarihleri ortasında Santiago kentinde gerçekleşen tertipte ulusal karateciler çıktıkları final karşılaşmalarında galip gelerek 3 altın, 1 bronz madalya ile Karate 1 A Serisi’nde 2019 dönemini noktaladı.

Dünya Karate Federasyonu’nun kıymetli tertipleri ortasında yer alan Karate 1 A Serisi’nin Santiago etabında 72 ülkeden 804 karateci uğraş etti. Ay-yıldızlı grubumuz 7 bayan, 12 erkek atletle ülkemizi temsil etti.

SERAP KAYIPSIZ İLERLİYOR

2019 döneminde çıktığı kota karşılaşmalarından madalyasız dönmeyen Serap Özçelik Arapoğlu, Şili’de de kürsünün doruğunda yer aldı. Olimpik sıralamanın bir numaralı ismi, kumite 50 kilo finalinde karşılaştığı Venezuelalı Yorgelis Salazar’ı olağan müddeti 0-0 biten karşılaşmada hakem kararıyla mağlup etti. Altın madalya kazanan ulusal karateci, Karate 1 A Serisi’nin İstanbul etabında da şampiyon olmuş, Salzburg ve Montreal’de ise bronz madalya kazanmıştı.

ÜÇÜNCÜ FİNALİNDE İKİNCİ ALTIN

Karate 1 A Serisi’nin 2019 döneminde yapılan Salzburg ve İstanbul etaplarında final yapan Eray Şamdan, Santiago’da da birebir başarıyı tekrarlayarak kapanışı altın madalya ile yaptı. Kumite 60 kilo finalinde Japon Sago Naoto ile karşılaşan ulusal karateci, olağan mühleti 0-0 biten karşılaşmayı hakem kararıyla 5-0 kazandı. Karate 1 A Serisi’nde dönemi altın madalya ile noktalayan Eray, İstanbul’da altın, Salzburg’da gümüş, Montreal’de de bronz madalyayı boynuna asmıştı.

UĞUR AKTAŞ DÖRTTE DÖRT YAPTI

Olimpik puanlamada birinci basamakta yer alan Uğur Aktaş, Karate 1 A Serisi’nde 2019 döneminin tüm etaplarında finale kalarak kıymetli bir performans sergiledi. İranlı Zabihollah Poorshab ile kumite 84 kilo finalinde karşılaşan Aktaş, 1-1 biten karşılaşmada birinci puanı alan taraf olduğu için galip gelen isim oldu. Salzburg ve İstanbul’da gümüş madalya kazanan ulusal karateci, Montreal’in akabinde Santiago’da da altın madalya kazanarak Karate 1 A Serisi’nde dönemi tepede tamamladı.

TÜRK FİNALİ SOFUOĞLU’NUN

Erkekler ferdi kata kısmında iki Türk sportmen bronz madalya için karşı karşıya geldi. Dünya üçüncüsü Ali Sofuoğlu, 25.24 puan alan Emre Vefa Göktaş’ın 0.76 puan önünde yer aldı. Olimpik sıralamada üçüncü durumda bulunan Ali, Karate 1 A Serisi’nin İstanbul ve Montreal etaplarının akabinde üst üste üçüncü bronz madalyasını kazandı.

DİLARA BEŞİNCİLİKTE KALDI

Bayanlar ferdi kata üçüncülük uğraşında Japon Buyruğu Iwamoto ile karşılaşan Dilara Eltemur, 25.08 puan alarak rakibinin 0.8 puan gerisinde beşincilikle tertibi noktaladı.

A SERÄ°SÄ°’NDE 27 MADALYA

Karate 1 kapsamında düzenlenen ve 2019’da dört etaptan oluşan A Serisi’nde dönem Şili’de tamamlandı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren tertipte etaplara sırasıyla Salzburg (Avusturya), İstanbul (Türkiye), Montreal (Kanada) ve Santiago (Şili) kentleri mesken sahipliği yaptı.

Türk karateciler, dört etap sonunda 11 altın, 6 gümüş ve 10 bronz madalya kazanırken, Türkiye en başarılı üç ülke ortasında yer aldı.
Karate 1 kapsamında düzenlenen Premier Lig’de ise 2019 dönemi yedi etap üzerinden yapılırken, Moskova ve Madrid’deki karşılaşmalar ile tertip tamamlanacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın