"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal cimnastikçi Ümit Şamiloğlu altın madalyanın memnunluğunu yaşıyor

Ulusal sportmen Ümit Şamiloğlu, Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda barfiks aletinde altın madalya elde etmenin memnunluğunu yaşıyor.

Milletlerarası Cimnastik Federasyonunun, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle finalleri iptal edilen Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda eleme sıralamasının en son sonuç olmasına karar vermesiyle barfikste altın madalya kazanan Ümit Şamiloğlu, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ulusal sportmen, 31 yıldır cimnastik yaptığını belirterek, ulusal ve memleketler arası tertiplerde birçok madalya kazandığını söyledi.

Artistik Cimnastik Dünya Kupası’yla ilgili Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

“Dünya şampiyonası ve olimpiyat elemesinden daha şiddetli bir Dünya Kupası’ydı. Aldığım puan, 2020 yılında neler yapabileceğimin bir göstergesiydi. Sürpriz bir şey değildi. 2018 ve 2019 yılı takip ediliyorsa bu çok olağan bir muvaffakiyet. Birinci olarak finale kaldık. Birebir akşam corona virüsü artık dünyaya yayılmaya başladığı için Azerbaycan da tedbir gereği hudutları kapatma kararı aldı. O akşam finaller iptal edildi. Biz de o akşam apar topar ülkemize döndük. Döndükten sonra bizde de birebir uygulamalar başlayınca meskenlere kapandık.”

Tecrübeli cimnastikçi, bu türlü bir sonucu beklediğini lisana getirerek, “Genelde spor tertiplerinin birçoklarında rastgele bir iptal olduğunda mevcut konumlar şampiyon ya da sıralamada 1’inci, 2’nci, 3’üncü diye ilan edilir. Bu türlü bir beklentim vardı. Memleketler arası Cimnastik Federasyonu, Azerbaycan’daki eleme sonuçlarının en son sonuçlar olmasına karar verdi. Burada yapılan elemeler finaller kadar kaliteliydi. Dünyanın en yeterli cimnastikçilerinin yarıştığı bir müsabakaydı. Sonuç da bu türlü olunca çok keyifli oldum.” diye konuştu.

Ümit Şamiloğlu, “40 yaşında dünyanın en uygun atletlerinden biri olduğunu göstermek, dünyanın gelmiş geçmiş en uygun atletleriyle yarışıp onları ardımda bırakmak benim için memnunluk kaynağı. Belirli bir yaşta bu işlerin yapılamayacağı algısını kırdım.” tabirlerini kullandı.

Ümit Şamiloğlu, sıkıntı günlerde hoş bir haberin gelmesinin Türk halkı tarafından ilgi gördüğünü ve motivasyonu yükselttiğini aktararak, kendisinin de bundan ötürü keyifli olduğunu kaydetti.

“TOPLUMA SPORLA ULAŞMAK BENİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Gelecek planlarından bahseden Ümit Şamiloğlu, şunları tabir etti:

“Bu sene yapılacak program netleştikten sonra hangi müsabakaya katılıp hangi yarışa katılmayacağıma ve sporu ona nazaran sonlandıracağıma karar vereceğim. Açıkçası spor hayatımı uzatma niyetinde değilim. Projelerim var. Daha toplumsal içerikli, yardımlaşmanın ön planda olduğu, sporun bütün topluma yayılacağı bir yapı oluşturma niyetim var. Topluma ulaşalım diye derneğimizi kurduk. Topluma sporla ulaşmak, topluma dostluk ve kardeşlik anlayışıyla ulaşmak benim için çok değerli.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın