"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal buz patenci Masal, “Altın Kitap”a giren birinci Türk kızı oldu

İzmir’de Yasemin ve Soner Oran çiftinin çocuğu olarak 2010 yılında dünyaya gelen Masal, 6 yaşında bir alışveriş merkezinde buz pateni yapmaya başladı.

Buz patenindeki yeteneği münasebetiyle İzmir Büyükşehir Belediyesinin Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti’ne yönlendirilen Masal, tekrar belediye kulübünün sportmeni olarak antrenör Gamze Güner ile çalıştı ve ulusal ekibe girmeyi başardı.

Masal, “European Criterium” 2018-2019 karşılaşmaları kapsamında İtalya’nın Folgaria kentinde yapılan Avrupa Buz Pateni müsabakasında altın madalya alarak, kendi yaş kategorisinde Altın Kitap’ta yer alan birinci Türk kız buz patenci unvanını elde etti.

Avrupa’nın en başarılı buz patencilerinin yer aldığı ve 26 yıldır yayımlanan Altın Kitap’a ismini yazdıran Türk atlet, ayrıyeten 2019-2020 döneminde yeniden “European Criterium” kapsamında Slovenya, Sırbistan, Bulgaristan’da yapılan karşılaşmalar sonucu genel klasmanda Avrupa birincisi olarak dönemi tamamladı.

“HEDEFİM OLİMPİYAT”

Buz pateni pistinde her gün 3 saat çalışan Masal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altın Kitap’a girdiği ve Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil ettiği için çok memnun olduğunu söz etti.

BALE, CÄ°MNASTÄ°K, DANS DERSLERİ DE ALIYOR

Masal’ın annesi Yasemin Oran ise “Uluslararası yarışlarda Türk atletler yeterli durumda. Buz patenine birinci başladığımızda bu türlü düşünmüyorduk fakat biz de dünyaya açılıyoruz.” dedi.

Masal’ın buz patenine büyük emek verdiğini aktaran Oran, şöyle konuştu:

“Bütün çocuklar uyurken biz 06.00’da uyanıyor ve 07.00’de buz pateni pistinde oluyoruz. Öteki çocuklar oynarken, yemek yerken, Masal idman yapıyor. Bazen çocukluğundan fedakarlık ettiğini düşünüp üzülüyorum. Yurt dışındaki başarılarından ise çok memnunuz, gurur duyuyoruz. Altın Kitap’a giren birinci Türk kızı oldu. Türkiye’nin de gururu oldu. Bizim gayemiz spora devam etmesi. Masal’ın gayesi ise olimpiyatlara gidebilmek.”

Yasemin Oran, her gün buz pateninde çalışma yapan Masal’ın ayrıyeten bale, cimnastik ve dans dersleri de aldığını lisana getirdi.

Buz Pateni Federasyonu İzmir Temsilcisi Sevinç Olcay Hünerli, daha evvel Altın Kitap’a yeniden İzmir’den Efe Cetiz’in girdiğini anımsatarak, “En âlâ dereceyi alanlar ortasında İzmir’den iki atletimiz oldu. Hem İzmir hem de Türkiye ismine gururluyuz.” tabirlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın