"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal atletlerin maksadı su altından rekorla çıkmak

Daha evvel katıldıkları şampiyonalarda çeşitli dereceler elde eden ulusal atletler Cemre Arslan ve Sude Fidan, Hür Dalış Havuz Dünya Şampiyonası’nda rekorlar kırarak ülkelerini en yeterli biçimde temsil etmek istiyor.

Cemre Arslan ve Sude Fidan, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını önlemlerini alarak Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Olimpik Yüzme Havuzunda haftanın 6 günü idman yapıyor.

Ulusal atletlerin antrenörü Sertan Aydın, AA muhabirine, Cemre ve Sude’den 27-28 Şubat’ta düzenlenecek Hür Dalış Havuz Türkiye Şampiyonası ile akabinde da haziran ayı sonunda Sırbistan’da yapılacak Hür Dalış Havuz Dünya Şampiyonası’nda hoş dereceler beklediğini söyledi.

Özgür Dalış Havuz Türkiye Şampiyonası’nda 2-3 müsabaka yapılacağını belirten Aydın, “Daha sonra haziranda Hür Dalış Havuz Dünya Şampiyonası var. Dünya Şampiyonası’nın bu yılki en büyük özelliği genç kategorisi branşının açılacak olması. 14-18 yaşları ortasında derece alan gençlere farklı madalya verilecek.” dedi.

Aydın, atletlerin şampiyonalarda muvaffakiyet elde etmek için ağır efor gösterdiğini anlatarak, “Günde yaklaşık 2 saat havuzda idman yapıyoruz. Bunun yanında kondisyon çalışıyoruz. Su altında nefes tutma, tek nefeste suyun altında en uzun uzaklık gitme, çift palet, tek palet ve paletsiz halde gitme üzere kategoriler var. Bu yüzden çok sıkı çalışıyoruz.” diye konuştu.

“REKORLAR KIRMAK İSTİYORUM”

Ulusal sportmen Cemre Arslan (18) ise daha evvel katıldığı şampiyonada genç kızlarda, 114 metre ile mono palet, 4 dakika 5 saniye ile nefes tutma, 77 metre ile paletsiz kategorilerinde Türkiye rekorları kırdığını lisana getirdi.

Yeni muvaffakiyetler elde etmek için ağır bir idman temposu uyguladıklarını belirten Cemre, “Salgın nedeniyle 5-6 ay idman yapamadık. Artık ağır çalışıyoruz. Birinci amacımız Dünya Şampiyonası’nda yüksek dereceler yaparak ulusal kadroyla ülkemizi en yeterli formda temsil etmek. Hoş rekorlar kırmak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Ulusal atlet Sude Fidan (15) ise Dünya Şampiyonası’nda ülkesini en güzel biçimde temsil etmek istediğini aktardı.

Ulusal kadroya seçildikten sonra daha uğraşlı çalıştığına değinen Sude, “Salgın nedeniyle idmanlarımıza orta vermiştik ve yine çalışmalara başladık. Şampiyonalarda amacım rekorlar kırmak. İdmanlarda çok zorlanıyoruz lakin şampiyonlarda rekor kırınca yahut madalya kazanınca bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın