"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye Süpermoto Şampiyonası Uşak’ta yapıldı

Yarışlar 3-4 Ağustos Pazar günü olmak üzere iki gün sürdü. Yarışları Supersport Dünya Şampiyonu Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Uşak Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, Uşak Belediye Lider Yardımcısı Hikmet Kahraman, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Tahir Emre Can, Türkiye Motosiklet Federasyonu Lideri Bekir Yunus Uçar, TMF İdare Konseyi Üyesi Erdoğan Yıldırım ile çok sayıda seyirci takip etti.
Dünya Şampiyonu ulusal motosikletçi ve milletvekili Sofuoğlu yarışlarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olarak, ‘spora gönül ver’ projesi kapsamında Türkiye’nin her yerinden atletler seçmek, gençleri yetiştirmek için yola çıktıklarını kaydetti. Sofuoğlu, “Proje kapsamında binlerce talep oldu. Bu talepler içerisinde çok emekler vererek 12-13 civarında genç sportmen seçtik. Bugün şampiyonanın 2. yarışı Uşak’ta yapılıyor. Birinci yarışta yurt dışında olduğum için katıl almamıştım. Bugün İkinci yarışta bu gençlerimizi canlı izleme fırsatı buldum. Yaptığımız elemelerde çocukları izlediğimizde her birinde potansiyel olduğunu görmüştük. Bugün baktığımızda kendilerini çok uygun derecede geliştirdiklerini görüyoruz. Geleceğe yönelik ne kadar hoş adımlar attığımıza düzgünce emin olduk” diye konuştu.

“GENÇLERİ SOKAKLARDA DEĞİL PİSTLERDE GÖRMEK İSTİYORUM”
Yarışlara katılan gençlerin performanslarına bakıldığından dünya genelinde yarışacak gençlerin olduğunu gördüklerini tabir eden Sofuoğlu, şunları söyledi:
“Bu çocuklarımız ilerleyen yıllarda dünya arenasında motor sporlarında ülkemizi temsil edecek çocuklar. Bugün yanımda tulum ve kaskım olsaydı ben de onlarla birlikte piste olsaydım. Onları izlerken dedim ki, ‘acaba ben bu çocukları geçebilir miyim?’ Onları bu kadar süratli ve profesyonel görmek bizleri keyifli ediyor. Yaptığımız bu proje kapsamında 5-6 yıl sonra dünya arenalarından yarışacak çocuklarımız yetişecek. Bayrağı onlara teslim edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda bu projelerimiz devam edecek, yeni atletler yetiştirmek için altyapı çalışmalarına da devam edeceğiz. Motosiklet çok hoş bir araç bu aracı o denli hoş kullanmamız lazım ki, kimsenin canını yakmamamız gerekiyor. Ben bu nedenle gençleri sokaklarda değil pistlerde görmek istiyorum.”

YARIŞLAR SONUNDA DERECEYE GİRENLER BELİRLİ OLDU
Sofuoğlu’nun uyumunda yapılan Yamaha R25 CUP’ın üçüncü ayak yarışları sonunda Fazıl Erçelik birinci sırada yer aldı. Kupada, Hakan Yılmaz ikinci olurken, Mecit Taha Işık üçüncülüğü elde etti.

Süpermoto A sınıfında Cet Kahvecioğlu (SMYRNA-Husqvarna) birinci olurken, Mecit Taha Işık (KNN54-Husqvarna) ikinci ve Halil Haktan Karpuz’da (EMK-Husqvarna) üçüncü sırada yer aldı.

Süpermoto B sınıfında Ömer Utku Karpuz damalı bayrağı birinci sırada görürken, Görkem Yapcacık ve Yasin Işık Karpuz’u takip etti.
Genç sportmenlerin kıyasıya yarıştığı Süpermoto S3 sınıfında damalı bayraktan Ares Stefan Bengiç (SMYRNA-KTM) birinci, Emirhan Erkan ikinci ve Furkan Aykut’da (FOSK-TM) (SMYRNA-KTM) üçüncü sırada geçti.

Süpermoto Gençler 85 cc sınıfında Mehmet Tuğrul (EMC06-KTM) birinci sırada yer aldı. Tuğrul’u Baran Bulut Kocaman (FOSK-KTM) ve Onur Işık (KNN54-Yamaha) takip etti.

Süpermoto 65 cc sınıfında Egehan Çalhan (SMYRNA-Yamaha) birinci, Nasip Buyruk Abay (BAMOS-KTM) ikinci ve Selen Tınaz (YMK-KTM) üçüncü oldu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın