"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türk sporunda yeni sayfa

Türksporunda yeni bir sayfa açılıyor. Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Antrenör Eğitimi Yönetmeliği ile Sportmen Lisans, Vize ve Transfer Yönetmeliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatıyla gerçekleştirilen hummalı çalışmaların sonucunda yürürlüğe giren yönetmelikler birçok sporcuyu, federasyonları, kulüpleri yakından ilgilendiriyor.

EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Yönetmeliklerin tahlil odaklı ve kapsayıcıtemelli olduğunu kaydedenBakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu,”Yürürlüğe giren yönetmeliklerlesporumuza yenibir soluk kazandıracağız. Her şey sporumuzundaha güzel yerlere gelmesi için.Sporumuzun tüm paydaşlarına en iyiimkanları sağlayarak yarınlarımıza dahagüçlü ve emin adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz”diye konuştu.

İlgili federasyon tarafından spor kolunun fizikî efor gerektirmediği tarafında karar alınması halinde, sıhhat raporuna muhtaçlık olmaksızın lisans, vize ve transfer süreçlerinde yazılı beyan kâfi olacak.

SIHHAT RAPORU KAİDESİ KALDIRILIYOR

Tümfederasyonlar için birinci lisans alma dışında vize ve transfer süreçlerinde “Sağlık Raporu” kuralı kaldırılarak beyan imkanı getirildi. Kulüpte ilgili spor kolunun kapanması halinde öteki bir kulüpte lisans alma imkanı da getirildi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN LİSANS ALMA İMKANI

E-devlet üzerinden atletlere lisans alma imkanı sağlanan yönetmelikte, ligleri bulunan federasyonlar için bu liglerde yer alacak atletlerinin lisans, vize ve transfer süreçlerini yapmalarına imkan sağlanmıştır.

ANTRENÖRLERE AİT YENİ DÜZENLEMELER

Ülkemizdeki yaklaşık 265 bin antrenör ile Spor Bakanlığı bünyesindeki yaklaşık 5 bin antrenöre sistemli ve kapsamlı eğitimlerin verileceği eğitim yönetmeliğinde, teorik derslerin yer aldığı temel eğitim ile spor kollarının özelliğine nazaran uygulamalı eğitimin yer aldığı uygulama eğitimi olarak 2 etaplı gerçekleştirilecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın