"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tokyo Olimpiyatları’na 900 milyon dolar daha harcanacak

Bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılımını önlemek emeliyle 900 milyon dolar daha harcanacak.

Japonya’da 2021 mali yılı bütçe taslağının onaylanmasının akabinde 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Tokyo 2020 için ayrılan bütçe ve yapılan harcamalar aşikâr oldu.

Tokyo 2020 Tertip Komitesi Üst Yöneticisi (CEO) Toshiro Muto, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 önlemleri kapsamında oyunlar sırasında çok sayıda sıhhat çalışanının vazife alacağı yeni bir sistem oluşturduklarını belirterek, “Bu nedenle yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında oyunlar için 900 milyon dolar daha harcama yapılacak.” dedi.

Tokyo Olimpiyatları’nda yaşanan bir yıllık ertelemenin 2,8 milyar dolara mal olduğunu belirten Muto, “Fazladan yapılan bu harcamalar nedeniyle Tokyo 2020’nin toplam maliyeti 15,4 milyar doları bulacak.” sözlerini kullandı.

Muto, temmuz ayında yaptığı açıklamada, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın sonlu seyirciyle düzenlenebileceğini, açılış ve kapanış merasimlerinin sadeleştirilebileceğini, tüm ülkelerden heyet ve işçi sayısının azaltılabileceğini söylemişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın