"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Tertip Komitesi Lideri Mori Yoşiro vazifesinden istifa etti

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Tertip Komitesi Lideri Mori Yoşiro, bayanları amaç alan sözlerine yönelik gitgide artan reaksiyonlar sonrası misyonundan istifa etti. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Mori, “kadınların katıldığı heyetlerin uzun sürdüğü” tarafındaki sözlerinin reaksiyon çekmesi sonrası, 2014’ten beri yürüttüğü Tertip Komitesi Başkanlığı’ndan ayrıldığını açıkladı.

Mori, temmuzda düzenlenmesi beklenen turnuvanın gerçekleştirileceğine dair inancını yineledi. Kyodo ajansının haberinde Mori’nin yerine, Japonya Olimpiyatlar Bakanı Haşimoto Seiko’nun getirileceği kaydedildi.

REAKSİYON ÇEKEN SÖZLER VE ÖZÜR

Japonya’da 2000-2001 yıllarında başbakanlık misyonunda bulunan 83 yaşındaki Mori, geçen hafta içi Japonya Olimpiyat Komitesinin (JOC) çevrim içi toplantısında Japonya Ragbi Federasyonu Başkanlığı devrinden edindiği deneyimleri paylaşmıştı.

Mori, “kadınların katıldığı şuraların uzun sürdüğünü” savunarak, “Kadınların kuvvetli rekabet hisleri var. Biri kelam almak için el kaldırdığında başkaları de konuşma gereksinimi hissediyor” diye konuşmuştu.

JOC İdare Şurası’ndaki bayan üye sayısının yüzde 40’a çıkarılması gayesine yönelik Mori, “Birileri bana ‘Eğer bayanların sayısını artırırsak konuşma müddetlerini muhakkak bir müddetle sınırlamalıyız.’ demişti. Aksi takdirde durmuyorlar” sözlerini kullanmıştı.

Mori, tabirleri sonrası Kyodo ajansına yaptığı değerlendirmede, “Dikkatsiz bir söylemdi ve hüzünlerimi bildiriyorum. Bayanlara karşı ayrımcılık yapma niyetim yoktu” halinde görüş belirtmişti.

REAKSİYONLAR

Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) Mori’nin sözleri sonrası özür dilemesi sebebiyle mevzunun kapandığını açıklamıştı. Yükselen yansılar sonrası, IOC hafta içinde Mori’nin sözlerinin “tamamıyla uygunsuz” olduğunu bildirmişti.

Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Lideri Yamashita Yasuhiro, Mori’nin tabirlerinin “olimpiyat ruhunu” ihlal ettiğini belirterek, muhtemel bir istifaya yönelik “Mori özür diledi ve telaffuzunu geri aldı. Birçok fikir var, bana nazaran Mori’nin makamında kalmasını isterim.” diye konuştu.

Tertip Komitesi, Mori’nin sözlerinin reaksiyon çekmesi sonrası, olimpiyat gönüllülerine “özür içeren” ve turnuvanın düzenlenmesine yönelik “destekten vazgeçilmemesini” isteyen e-posta göndermişti.

E-postada “Başkan Mori, olimpiyat ve paralimpik ruhuna muhalif uygunsuz sözler kullanmıştır. Tüm farklılıklarımızın doğal olarak kabul gördüğü bir toplumun hayata geçirilebilmesinin arzulandığı bir turnuva düzenlemeyi planlıyoruz.” denilmişti.

Birtakım ülkelerin Tokyo büyükelçilikleri ile Avrupa Birliğinin (AB) Japonya’daki temsilciliği, toplumsal medya platformu Twitter’daki “Sessiz olma” ve “Cinsiyet eşitliği” başlıklı etiketlere dayanaklarını açıklamıştı.

“Davranmayan kadınlar” ile “Lütfen istifa et Mori” başlıklı etiketlerin de dahil edilmesi sonrası reaksiyon tweetlerinin tekraren yine gönderilmesi ardından toplumsal medyada büyük ses getiren harekete Birleşmiş Milletler (BM) Enformasyon Merkezi de takviyesini açıklamıştı.

BAYAN SİYASETÇİLERİN YANSISI

Bahse ait yansılar sürerken Tokyo Oyunları’nın düzenlenmesinde kritik noktalarda misyon yapan Japon bayan siyasetçilerden Olimpiyatlar Bakanı Haşimoto Seiko ile Tokyo Valisi Koike Yuriko’nun reaksiyonu merak edildi.

Olimpiyatlar Bakanı, yaptığı açıklamada, Mori’ye yönelik “Kendisine kâfi seviyede yanıt vermek isterim ki bir daha bunları tekrarlamasın.” tabirini kullanmıştı.Vali Koike de kelam konusu tabirleri “müsamaha gösterilemez” halinde niteleyerek, “Duyduğumda şaşkınlık içinde kaldım. Gönüllüler istifa ediyor ve protesto telefonları geliyor.” demişti.

Koike, IOC Lideri Thomas Bach’ın daveti üzerine, turnuvaya yönelik hazırlıkların ele alınacağı ve Bakan Haşimoto’nun da katılacağı 17 Şubat’taki toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

ONLİNE DİLEKÇE 150 BİNE YAKLAŞTI

Japonya hükümeti, Tokyo Valiliği, JOC ile komiteye hitaben açılan çevrim içi dilekçede ise “Mori’nin telaffuz ve davranışlarının üzerine gidilmesi” daveti yapıldı. “Change.org” üzerinden dilekçeyi imzalayanların sayısı 150 bine yaklaştı.

LİYAKAT ANKETİ

Ülke geneli telefon yoluyla yapılan ankette halkın yüzde 60’ının Mori’nin makamında hizmet verebilecek liyakate sahip olmadığını düşündüğü ortaya çıktı. Ankete nazaran katılanların yüzde 6.8’i Mori’nin makamında vazife yapabilecek liyakate sahip olduğunu düşünürken, yüzde 59.9’u aksi tarafta düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 32.8’i ise soruyu yanıtsız bıraktı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın