"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tokyo Olimpiyatları Tertip Komitesi Lideri Mori bayanlarla ilgili kelamları sonrası özür diledi

Mori, Kyodo ajansına yaptığı değerlendirmede, “Dikkatsiz bir söylemdi ve hüzünlerimi bildiriyorum. Bayanlara karşı ayrımcılık yapma niyetim yoktu” sözlerini kullandı. Kamuoyundaki reaksiyonların farkında olduğunu belirten Mori, tartışmaların Tokyo Oyunlarına ziyan verecek düzeye ulaşması halinde istifa edeceğinin sinyalini verdi.

Mori, “Daha evvel çok sefer söylediğim üzere şayet davranışım Tokyo Olimpiyatları üzerinde olumsuz tesir oluşturacaksa istifa ederim, her vakit bu türlü hissetmişimdir” dedi.

Japonya Olimpiyat Komitesinin (JOC) çevrim içi toplantısında konuşan 83 yaşındaki Mori, Japonya Ragbi Futbol Federasyonu Başkanlığı periyodundan edindiği deneyimlere atıfta bulunarak, “kadınların kuvvetli rekabet hislerinin olduğunu” söylemişti.

Mori, “kadınların katıldığı konseylerin uzun sürdüğünü” savunarak, “Kadınların kuvvetli rekabet hisleri var. Biri kelam almak için el kaldırdığında başkaları de konuşma gereksinimi hissediyor” demişti.

JOC İdare Heyetindeki bayan üye sayısının yüzde 40’a çıkarılması maksadına yönelik Mori, “Birileri bana ‘Eğer bayanların sayısını artırırsak konuşma müddetlerini belirli bir müddetle sınırlamalıyız’ demişti. Aksi takdirde durmuyorlar” sözlerini kullanmıştı.

Sözler ulusal ve milletlerarası medyada reaksiyona karşılanırken toplumsal medya kullanıcıları, Twitter’da Mori’yi yaşı ve telaffuzları sebebiyle istifaya davet etmişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın