"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tokyo Olimpiyatları seyircisiz düzenlenebilir! 3 seçenek…

Japonya’da hükümet, temmuzda başlaması beklenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın yeni tip corona virüsünün (Covid-19) yayılmasına karşı “seyircisiz” düzenlenebilme ihtimalini kıymetlendiriyor.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, ülke genelinde artış trendini koruyan Covid-19 olaylarının, takvime nazaran olimpiyatların başlayacağı 23 Temmuz’a kadar denetim altına alınamayacağı göz önünde bulunduruluyor.

Buna nazaran hükümet, seyirci kısıtlamasının uygulanmaması, yerleşke kapasitesinin yüzde 50’si oranında seyirci kabul edilmesi yahut büsbütün seyircisiz bir turnuva olmak üzere üç opsiyon üzerinde duruyor.

Turnuvaya ait son anketlerde “ertelenmeli” ya da “iptal edilmeli” karşılıklarının tartı göstermesi; hükümetin salgın sürecini âlâ yönetemediği görüşlerinin yansıması sonrası, mümkün bir siyasi sonuca karşı “seyircisiz turnuva” opsiyonu bedellendiriliyor.

Öte yandan, Covid-19 aşısı olmuş ve Japonya içinden turnuvaya katılacak biletli seyircilerin kabul edilmesi de planlamaların ortasında yer alıyor.

Covid-19 hadiselerinin seyrine nazaran Japonya’nın, yerleşkelere kabul edilecek seyirci sayısı ve denizaşırı izleyicileri kabulüne dair kararı ilkbahar sonuna gerçek açıklaması bekleniyor.

IOC’DEN ESNEKLİK YORUMU

Dün parlamentoda bahse ait konuşan Başbakan Suga Yoşihide, virüse karşı gerekli tedbirlerin alınacağını ve Tokyo Olimpiyatlarının planlandığı üzere düzenlenmesine yönelik kararlılık sergilediklerini yineledi.

Evvelki gün Kyodo’ya özel mülakat veren Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) Lideri Thomas Bach, seyirci kapasitesinin düşürülebileceği ihtimaline değinerek, IOC’nin bu bahiste “esnek” olacağını söylemişti.

Bach IOC’nin, katılacak bireylerin hayatını korumak için “fedakarlıkta bulunulması” gerektiğini belirterek, “Mesele güvenlik olunca, o noktada tabu olamıyor.” sözlerini kullanmıştı.

Kyodo’ya nazaran olimpiyatlar kapsamındaki bilet gelirlerinden 90 milyar yen (867 milyon dolar) hedefleyen Tertip Komitesi, izleyicisiz bir turnuva sonrası hayal kırıklığı yaşayabilir.

Daha evvel 24 Temmuz-9 Ağustos 2020’de yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın