"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tekvando Federasyonundan İrem Yaman’a karşılık

Türkiye Tekvando Federasyonu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bayanlar 57 kiloda Türkiye’yi Hatice Kübra İlgün’ün temsil edeceğini duyurdu.

Türkiye Tekvando Federasyonu, olimpiyatlara kendisinin katılması gerektiğini savunan ulusal sportmen İrem Yaman’ın düzenlendiği basın toplantısının akabinde yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Dünya Tekvando Federasyonunun “Olimpiyat Oyunları Tekvando Karşılaşmaları İştirak Prosedürleri Husus 9.5.1’e göre” 2020 Tokyo Olimpiyatları’na iştirak için olimpik sıralamanın 2019 aralık ayı prestijiyle sona erdiği belirtilerek, “Olimpik sıralamada birinci 5 içinde atleti bulunan ülkeler, olimpiyat oyunlarına iştirak için ülke ismine kota kazanmıştır. Ülke ismine kazanılan kotayı kullanacak sporcuyu üstte belirtilen mevzuat kararına nazaran ülke federasyonu belirler. Federasyon, ülke kotası kazanıldıktan sonra olimpiyatlara katılacak sporcuyu ulusal olimpiyat komitesi aracılığıyla bildirir.” sözlerine yer verildi.

“Tüm olimpik federasyonlarda olduğu üzere Türkiye Tekvando Federasyonu da her vakit ülkemizi en düzgün biçimde temsil etmek hedefiyle performansı daha düzgün atletle tertiplerde temsil edilmeyi amaçlamaktadır.” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu nedenle teknik grup değerlendirmelerini yaparak âlâ performans ortaya koyan atletleri tercih etmektedir. 2020 Tokyo Olimpiyatları sportmen seçiminde de bu yol kullanılmıştır. Birebir kiloda çaba eden iki ulusal atletimizin olimpik puanları birbirlerine çok yakın olmakla İrem Yaman’ın kazandığı puanların birden fazla olimpik sıklet olmayan 62 kiloda, Hatice Kübra İlgün’ün almış olduğu puanların tamamı ise 57 kilo olimpik sıklet karşılaşmaları sonucu toplanmıştır. Bu bilgiler ışığında yapılan değerlendirmeler sonucunda; federasyonumuzca 23 Ekim 2019 tarihinde bir açıklama yapılarak, ‘Olimpik sıralamada birinci 5’te birden fazla atletimiz bulunan sıkletlerde, aralık ayında Rusya’da yapılacak olan Grand Prix Final Karşılaşması’nda daha başarılı olan sportmen puan durumuna bakılmaksızın ülkemizi olimpiyatlarda temsil edecektir’ tabirleri kullanılmış ve bu konu müsabaka tarihinden 1,5 ay evvel ilan edilerek her iki atletimize da bildirilmiştir. Bu mevzuda atletlerimiz tarafından bu karara rastgele bir itirazda bulunulmamıştır.”

Olimpiyatlardaki gayrete en muadil tertibin Grand Prix karşılaşmalarının olduğu vurgulanarak, “Grand Prix Finali’nin olimpiyatlardan daha güçlü olduğu bilinmektedir. Grand Prix Finali’nde olimpik sıralamadaki en düzgün 16 atlet yer alırken, olimpiyatlardaki 16 sportmen dağılımında kota kontenjanlarından ötürü daha zayıf sportmenler da yer alabilmektedir. Hasebiyle Grand Prix Finali en güçlü olimpiyat provasıdır ve bu ölçekte bir tertip olimpiyat oyunlarına kadar yapılmayacaktır. Bu nedenle birbirine denk gördüğümüz kıymetli iki atletimiz ortasındaki seçimin bu tertipte yapılması adaletli olarak değerlendirilmiştir. Yaygın olan bu tercihe emsal bir örnek; Güney Kore’nin iki sportmeni ortasındaki son 3 maçlık sonuca nazaran olimpiyatlarda ülkesini temsil edecek sporcuyu belirlemesidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İki ulusal atletin 2019 yılı Grand Prix karşılaşmaları performanslarının ele alındığı açıklama, şöyle devam etti:

“Hatice Kübra İlgün’ün 4’ü Grand Prix olmak üzere katıldığı tüm tertiplerde madalya kazandığı görülmektedir. İrem Yaman son 4 Grand Prix’nin 2’sine sakatlığı nedeniyle katılmamış, katıldığı 2 Grand Prix’de ise madalya kazanamamıştır. Hatice Kübra İlgün, bu süreçte 4 Grand Prix’de de madalya kazanmıştır. Federasyonumuzca seçme yapılacağı belirtilen 2019 Rusya Grand Prix Finali’nde yapılan karşılaşmada Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı mağlup etmiş ve turnuva sonunda da gümüş madalya kazanmıştır. İki ulusal atletimizin birbirleriyle yaptıkları karşılaşmaları incelediğimizde, Hatice Kübra İlgün’ün İrem Yaman’a karşı 2-1 üstünlüğü bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler incelendiğinde 2020 Tokyo Olimpiyatları 57 kilo kategorisinde ülkemizi temsil etmek üzere Hatice Kübra İlgün belirlenmiştir.”

Açıklamada, “Her iki atletimiz da ülkemizin ulusal kıymeti olup, daha büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tamdır. Atletimiz İrem Yaman’ın ‘Olimpiyatlarda muvaffakiyet kazanma odaklı’ basın açıklamasını anlayışla karşılamakla birlikte bu sürecin her iki atletimizin bilgileri dahilinde yürütüldüğü ve Tokyo 2020’de ülkemizi kimin temsil edeceği konusunun bu doğrultuda belirlendiğini kamuoyuna hürmetle bildiririz.” formunda görüş belirtildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın