"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tarihi bir imza

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 28 vakıf üniversitesi ortasında ulusal atletlerin vakıf üniversitelerinde tam burslu okumaları için protokol muahedesi Ankara’da imzalandı. Yapılan muahedeye nazaran memleketler arası karşılaşmalarda Türkiye’yi temsil edip muvaffakiyet kazanan atletler, vakıf üniversitelerinin tüm branşlarında imtihan sıralamasındaki yerlerine bakılmaksızın, tam burslu olarak eğitim görebilecekler. Bu haktan yararlanabilmeleri için, yüksek öğretim imtihanında, kelam konusu üniversitenin gerekli olan taban puanını almaları kâfi olacak.

ARTIK VAZGEÇMEYECEKLER

İmza merasiminde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, üniversite çağı öncesi ailelerin ve atletlerin yaşadığı ‘Okul mu, spor mu?’ ikilemine son verecek bu tarihi muahedeyi yapmaktan büyük memnunluk duyduklarını söyledi. Kasapoğlu, şöyle konuştu: “Bugün Türk sporu açısından tarihi bir gün. Bu iş birliği ile ulusal atletler vakıf üniversitelerinde fiyatsız olarak eğitim görme imkanına kavuşacak. Hangi kısım olursa olsun, yüzde yüz burslu olarak tahsil imkanına erişecek. Ulusal atletlerimizin yalnızca spor bilimleri fakültelerini tercih etmeleri halinde sağlanan imkanları genişleteceğiz.”

TAM BURS NELER KAZANDIRACAK?

Ulusal atlet vakıf üniversitesine, son sırada dahi girse fiyatsız okuyabilecek. Devlet üniversitelerinde tıp tahsili için birinci 20 binde yer alma başarısı gerekirken, vakıf üniversitelerinde birinci 50 binde olmak; diş hekimliği için birinci 30 bin yerine 80 binde olmak, hukuk fakültesi için birinci 60 bin yerine birinci 150 binde olmak kâfi olacak. Ulusal atletimizin gelecek derdi ortadan kalkacak.

ÜNİVERSİTELER LÄ°GÄ°’NE DAYANAK

BakanKasapoğlu, bir dizi yeni uygulamanın da muştusunu verdi. Sporda önde olan başarılı ülkelerde olduğu üniversite seviyesinde sportif faaliyetlerin geliştirilmesi için düzenlemeler yapılıyor. Üniversiteler spor ligi için bakanlığın tüm imkanları seferber edilecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın