"Enter"a basıp içeriğe geçin

Spor Tırmanış Türkiye Şampiyonası Trabzon’da yapıldı

Şampiyonada, İstanbul TED Spor Kulübünden Sarp Şahin 12.54 saniyelik mühletle birinci, Malatya Gençlik ve Spor Kulübünden Abdullah Yusuf Doğan 14.10 saniyelik müddetle ikinci, Diyarbakır Tabiat Sporları Kulübü’nden İkram Akyüz ise 16.80 saniyelik mühletle üçüncü oldu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Lideri Ersan Başar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyona öncesinde spor kompleksine montajı yapılan tırmanış duvarının, sürat şampiyonaları için uygun olduğunu, bundan sonraki süreçte de dağcılık sporuna hizmet vereceğini söyledi.

Şampiyonada dereceye giren atletlerin ulusal ekibe seçileceğini belirten Başar, “Spor tırmanışı olimpik bir branş. Bu nedenle burada derece alan atletlerimiz ortalamalarına nazaran ulusal kadroya seçilebiliyorlar. Bu sayede Balkan, Avrupa ve dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil ediyorlar. Yaklaşık 1 ay evvel Balkan Şampiyonası’nda biri birincilik olmak üzere toplamda 3 madalya aldık.” diye konuştu.

Başar, Türkiye’de son birkaç yıldır spor tırmanışının yaygınlaşmaya başladığına işaret ederek, Trabzon’da yapılan tırmanış duvarının bu spora ilgi duyan gençler için değerli bir fırsat olduğunu kaydetti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın