"Enter"a basıp içeriğe geçin

Spor Bilimleri Fakültesi’nden ‘evde spor’ hizmeti

Spor Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ve Öğretim Vazifelisi İrşil Demiralp, Öğretim Vazifelisi Hakan Öncü ve Antrenörlük Eğitimi Kısmı 3 sınıf öğrencisi Rabia Işık Demirel’in katıldığı proje ile yeni tip korona virüs (Kovid-19) sebebiyle konuttan çıkamayan ve hareketsiz kalan bireylere yönelik farklı kas kümelerine hitap eden konutta yapılabilecek antrenman görüntüleri hazırlandı.

Dünyayı sarsan Covid-19 salgınının suratını kesmenin en tesirli yolunun, meskende kalmak ve toplumsal izolasyonu sağlamak olduğunu tıpkı vakitte hareketsizliğin yol açabileceği problemlerden korunmanın yolunun ise konutta yapılabilecek antrenmanlar olduğunu tabir eden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Gündoğdu, “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganıyla İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak hazırlamış oldukları antrenman programıyla Covid-19 salgını sebebiyle konutlarında bulunan insanlara dayanak olmayı hedeflediklerini belirtti.

Bilhassa obezite, kalp damar hastalığı ve tansiyon üzere çok önemli kronik hastalıklara vurgu yapan Gündoğdu, ”Yaşam biçimi, bireylerin denetimi altında olan ve bireylerin sıhhat risklerini etkileyen tüm davranışlardır. Bütüncül sıhhat yaklaşımına nazaran sıhhati muhafazaya (risk azaltma ve önleme) ve sıhhatin teşvikine yönelik davranışlar sağlıklı bir hayat usulünün ayrılmaz bir modülüdür. Konutta kalmak antrenmandan vazgeçmeniz gerektiği manasına gelmiyor. Aslına bakılırsa, antrenman yapmak durumu normalleştirmenize ve meskende kaldığınız bu periyotta ruh sıhhatinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Antrenman duruma odaklanmanız ve daha mantıklı bir bakış açısı geliştirmeniz açısından da yararlıdır. Mesken ortamındada antrenman yapabilirsiniz. Asgarî ekipman gerektiren antrenmanları yapmak için kendi beden yükünüzü kullanmanız kâfi olacaktır, diyerek “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganının değerine işaret etti.

Covid-19 hareketsizliğine karşı konutta yapılabilecek antrenmanlara İnönü Üniversitesi resmi web sayfasından ve toplumsal paylaşım ağlarından erişim sağlanabilecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın