"Enter"a basıp içeriğe geçin

Servet, altına giden yolu gösterecek

2008 Pekin Olimpiyatları’nda bronz, 2012 Londra Olimpiyatları’nda altın madalya alan Servet Tazegül, artık Türk sporuna yeni şampiyonlar kazandırmak için çalışıyor.

Türkiye’nin olimpiyat tarihinde tekvando branşında şampiyonluk yaşayan tek ismi olan Tazegül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Tekvandoda ülkemizin birinci olimpiyat şampiyonuyum. İkinci şampiyonun da ardında antrenör olarak yer alırsam hoş bir his olur.” dedi.

Ankara’daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) kampta bulunan Tekvando Erkek Ulusal Grubu’nu çalıştıran Tazegül, yeni vazifesine alıştığını söyledi.

Tazegül, her şeyin hoş gittiğini belirterek, “Daha evvel kendi salonumda gençleri çalıştırıyordum. Artık de ulusal ekibi çalıştırıyorum. Bazen kendimi ölçü alarak yükleme yaptırıyorum. ‘Ben bu kadar yapsam yorulmazdım.’ deyip devam ettiriyorum. O ince ayarı tutturmamız lazım.” diye konuştu.

“Sporculuk mu yoksa antrenörlük mü daha sıkıntı?” sorusuna Tazegül, “Antrenörlük daha fazla sorumluluk gerektiriyor. Dışarıda elin kolun bağlı olduğu için biraz daha güç oluyor. Zira olaya müdahale edemiyorsun. Karşılaşma sırasında boşluğu görüyorsun, atlete söylüyorsun lakin bazen bunu göremiyor. O yüzden kenarda olmak daha güç.” yanıtını verdi.

“İYİ BİR KUŞAK GELİYOR”

Üzerinde baskı hissetmediğini lisana getiren Tazegül, yeni nesle ait umutlu konuştu.

Tazegül, genç bir sportmen kümesine sahip olduklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Sporcularımızın alt yaş kümelerinde dünya ve Avrupa şampiyonalarında dereceleri var. Büyüklerde de bu başarıyı yakalayacaklarına inanıyorum. Zira hepsi hakikaten çok yetenekli. Katiyen başarılı olacaklarına, önümüzdeki yıllarda Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece alacaklarına, hatta şampiyonluklar yaşayacaklarına inanıyorum. Âlâ bir nesil geliyor. Bizim nesil tekvandoyu bıraktıktan sonra bir boşluk olmuştu. O boşluk da yavaş yavaş dolacak. Yalnızca biraz sabır gerekiyor.”

“KOTA TALİHİMİZ SÜRÜYOR”

Servet Tazegül, olimpiyat kota sürecini “Erkekler ve bayanlarda olimpik 4’er sıklet var. Dünya sıralamasında sıkletlerde birinci 6’da yer alırsanız 4 kota alabilirsiniz. Fakat bizim erkeklerde birinci 6’ya girme talihimiz yok. 2020 Tokyo Olimpiyatları için erkeklerde 2 kota hakkı elde etme bahtımız sürüyor. Bu 2 kota için Avrupa elemelerine katılacağız.” sözleriyle anlattı.

Kamp çalışmalarına ait de bilgi veren Tazegül, Japonya Grand Prix ve Avrupa Ümitler Şampiyonası’na yönelik kondisyon yüklü çalışmalarda bulunduklarını aktardı.

Tazegül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na spora verdikleri takviyeden ötürü teşekkür ederek, “Sporu biraz erken yaşta bıraktığımdan kızgınlar lakin artık antrenör olduğum için ortayı yavaş yavaş düzeltmeye çalışıyoruz. Muvaffakiyet da gelirse inşallah daha da düzelir.” esprisini yaptı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın