"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şenlik havası

DünyaEtnospor Konfederasyonu tarafından “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla gerçekleştirilen Etnospor Kültür Şenliği, sürat kesmeden devam ediyor. Azim, kararlılık ve uğraş vurgusuyla Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen aktifliğin 3. gününde de büyük ilgi vardı. İstanbul’da havanın serinlemesine aldırış etmeyen vatandaşlar, şenlik alanına akın etti. 16 ülkeden bine yakın atletin yer aldığı aktiflikte, klasik sporların olduğu karşılaşmalar da kaldığı yerden devam ediyor.

Atlıcirit şovları, Kökbörü karşılaşmaları, Pato gösterisi, okçuluk şovları ve güreş üzere birçok spor kolunda yarışlar düzenleniyor. Bilhassa at üzerinde yapılan karşılaşmalar renkli ve heyecanlı manzaralara sahne oluyor. Bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen tertipte klâsik sporlara ilgi gösteren vatandaşlar, keyifli bir hafta sonu geçirmek için ailesiyle birlikte Havalimanı’na koştu. Kültürlerin yaşatıldığı şenlik bugün gerçekleştirilecek etkinliklerle sona erecek.

EL İŞİ ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Festivalegelen vatandaşlar, kent çadırlarında sergilenen bakır, deri, çini, çömlek, dokuma üzere eserlerin yanı sıra elle üretilen sedef işlemeli mobilyalara, koşum ekiplerine ve el üretimi bıçaklara ilgi gösterdi.

YENİ BEĞENİLEN PATO
Geçenyıllarda Japon savaşçılar samuraylar ile Katar’ın simgesi şahinlerin katıldığı şenliğe bu yıl Arjantin’in pato sporu konuk oluyor. İspanyolca’da manası ördek olan pato, evvelce ördek ile günümüzde ise sığır derisinden 6 adet kulpu bulunan top ile oynanıyor. 160 yıllık mazisi olan patoda, atlı sportmenler karşı karşıya geliyor. Potaya topu bırakmak suretiyle skor elde etmenin amaçlandığı oyun, seyir zevki yüksek ve heyecan verici karşılaşmalar ortaya çıkartıyor. Pato şovları, vatandaşların büyük ilgisini çekerken; at binme tecrübesi yaşayan iştirakçiler, heyecanlı ve çekişmeli şovlarla eğlenceli anlar geçiriyor.

YAĞLI GÜREŞ VAKTİ
4.Etnospor Kültür Şenliği kapsamında düzenlenen 3. Fetih Yağlı Güreşleri de start aldı. Büyük bir çekişmeye sahne olan güreş karşılaşmalarında 40’ı başpehlivan olmak üzere 300 güreşçi kol bağlayıp uğraş ediyor.

KOZMİK LEZZETLER
Kültür Şenliği’nde birçok ülke mutfağı da ziyaretçilerle buluştu. Ukrayna, Senegal, Tanzanya, Özbekistan, Pakistan, Azerbaycan üzere ülkeler açtıkları stantlarda klasik yemeklerinin yanı sıra yöresel eserlerin de tanıtımını yaptı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın