"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şampiyon cimnastikçi İbrahim Çolak: Dünya artık Türk cimnastiğini takip ediyor

2019’da Almanya’da düzenlenen Dünya Cimnastik Şampiyonası’nda halka aletinde altın madalyaya ulaşarak Dünya şampiyonu olan ulusal cimnastikçi İbrahim Çolak, şampiyonanın akabinde 2020 Olimpiyatlarına hazırlanırken omzundan yaşadığı sakatlık sebebiyle uzun mühlet salonlardan uzak kalmıştı. Sakatlığını atlattıktan sonra geçtiğimiz haftalarda Mersin’de düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’na katılan İbrahim Çolak, muvaffakiyetini bir defa daha tekrarlayarak Avrupa Şampiyonu oldu. Gösterdiği başarılarla Türkiye ve Dünya’nın dikkatini üzerine çeken İbrahim Çolak, açıklamalarda bulundu.

“HERKESE DÖNDÜĞÜMÜ VE BURADA OLDUĞUMU GÖSTERDİM”
İbrahim Çolak, Dünya şampiyonluğunun akabinde Avrupa şampiyonluğunu kazanarak iki unvana birden sahip olmanın kendisi ismine çok değerli olduğunu söyledi. Avrupa Şampiyonası’nın kendisi üzerinde çok baskı ve gerilim oluşturduğunu söyleyen İbrahim Çolak, “Dünya Şampiyonasından sonra ve sakatlık sürecimden sonra birçok kişi benim performansımı merak ediyordu. Çok şükür, aldığım altın madalyayla herkese geri döndüğümü ve burada olduğumu gösterdim. Son güne kadar müsabakaya katılacağım bir katılığı yoktu. Ben son güne kadar çalışmak istedim. Çok şükür, beni kadroya seçtiler ve ben de ‘elimden gelenin en güzelini yapıp bu kadroya en uygun halde takviye vermek istiyorum’ dedim ve kendime bir kelam verdim. Müsabaka benim için çok stabil ve her gün daha da düzgüne giden bir yarış oldu” diye konuştu.

DÜNYA TÜRK CİMNASTİĞİNİ TAKİP EDİYOR
Dünya Cimnastiğinin artık Türkiye’yi takip ettiğini söyleyen Çolak, “Neler yapabileceğimizi biliyorlar. Bu istikametten de onlar için en büyük rakiplerden biri olduk. Ferdi amaçlarımızın dışında ekip olarak uygun bir nesil yakaladık. Avrupa Şampiyonası’nda da ayrıyeten gümüş madalya kazandık, bu da bizi çok memnun etti. İsmimizi bir sefer daha tarihe yazdırmış olduk” sözlerini kullandı.

“Hazır gittikten sonra baskının beni etkileyeceğini düşünmüyorum”
İbrahim Çolak, gösterdiği muvaffakiyetler sebebiyle kendisinden beklentinin artması sorusuna, “Beklenti atletin üzerinde gerilim ve baskıya yol açabilir. Ancak ben bu baskıyla yıllardır baş ediyorum. Bu gerilimin üzerinden kalkabiliyorum. Bu da elde ettiğim deneyimler sayesinde oluyor. Olimpiyatlardan evvel hem Avrupa hem Dünya şampiyonluğu kazanmak, üstümde çok büyük bir baskı oluşturacaktır, bilhassa müsabakaya az bir müddet kala. Lakin ben bu baskıya hazırım. Her zamanki üzere idmanlarımı yaparsam müsabakaya hazır giderim. Hazır gittikten sonra da orada baskının beni etkileyeceğini düşünmüyorum” formunda cevap verdi.

“HAYATIMDA ÇOK BİR ŞEY DEĞİŞMEDİ, YENİDEN BURADAYIM VE HEDEFLERİM DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞIYORUM”
Şampiyonluklarının akabinde Türk halkının ve medyanın kendisine çok hoş ilgi gösterdiğini söyleyen Çolak, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Kendimden çok cimnastiğin Türkiye’de bu kadar çok duyulmasına seviniyorum. Benim için hayatımda çok bir şey değişmedi açıkçası. Birinci başlarda yolda görenler tanıyıp fotoğraf çekilmek istiyor. Bu çok hoş bir şey, bunlara alışık değiliz. Atlet şayet kendini denetim edemezse, bu kadar ilgi karşısında kendini kaybedebilir. Kıymetli olan insanın kişilik olarak kendini değiştirmemesi, nereden geldiğini unutmaması. Bunları unuttuğu vakit makûs manada çok öteki bir noktaya gidebilir. Bana karşı olan ilgi sahiden insanı değiştirebilecek seviyede. Ben kendimi denetim edebildiğimi düşünüyorum. Hayatımda çok bir şey değişmedi. Tekrar buradayım ve hedeflerim doğrultusunda çalışıyorum. Toplumsal medyada ve televizyonlarda daha çok programlara katılıyorum lakin bunlar beni değiştirmez. Ben sorumluluklarımı ve ne yapmam gerektiğini biliyorum.”
İbrahim Çolak son olarak, cimnastiğe başlayan yahut başlama amacı olan çocuklara da tavsiye de bulunarak, “Cimnastik güç bir branş. Sabır istiyor ve birçok fedakarlık yapmak gerekiyor. Zorluklar karşısında pes etmemeleri gerekiyor” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın