"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sakarya’da Türkiye-Filistin dostluk müsabakası yapıldı

Sakarya’da, Harmanlıkspor Kulübü ile Filistin grupları, “Türkiye-Filistin Dostluk Karşılaşmaları” kapsamında dostluk maçı yaptı.

Vefa İlim Yayma Mezunlar Derneğinin (VEFADER) himayelerinde Türkiye’de bulunan ve Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) davetlisi olarak kente gelen Filistin Zeytindağı ve Beyt Hanina spor kulüpleri, Serdivan ilçesindeki Ekrem Karaberberoğlu Tesisleri’nde Sakarya Harmanlıkspor Kulübü ile karşılaştı.

Maç öncesi birbirlerine muvaffakiyet dileklerini ileten oyuncular, hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra uğraşa başladı.

Kıran kırana geçen 1 saatlik gayretler sonunda Harmanlıkspor Kulübü, Zeytindağı’nı 1-0 mağlup ederken, Beyt Hanina ekibini da 2-0 yendi.

Maç sonunda futbolcular birbirlerine sarıldı.

“İNŞALLAH BU PROGRAMLAR ONLARCA KERE TEKRARLANACAK”

VEFADER Lideri Murat Mücahit Yentür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün burada çok hoş bir mutluluğa şahitlik ettiklerini söyledi.

Yüzyıllardan beri gelen dostluğun, birlikteliğin somut halini burada yaşadıklarını aktaran Yentür, “İnşallah bu programlar onlarca kez tekrarlanacak. Bu bir gelenek, başladı, inşallah yıllar uzunluğu devam edecek. Bunu yalnızca spor olarak düşünmüyoruz, eğitim, kültür ve sanat boyutu da var. Geçen yılki çalışmamızda edindiğimiz dostluklarla bir öğrencimizi Türkiye’de üniversite hayatına kazandırdık. İnşallah bu yıl bunun ikincisi gerçekleşecek. Gerek lisans, gerekse lisansüstü eğitimlerine takviye olacağız. Bu bizim için memnunluk verici.” diye konuştu.

Yentür, ümmetin kanayan yarası, mazlum coğrafya Filistin ve Kudüs’ün, Türkiye için büyük manaya sahip olduğunu vurgulayarak, “Her vakit onların yanında olduğumuzu yalnızca kelam değil, davranış, hareket ve projelerimizle gerçekleştiriyoruz. Bugün de bunun burada hoş yansıması var. Bu memnunluğu daima birlikte Sakarya’da paylaşıyoruz. Katkı ve takviyelerinden dolayı SAÜ Rektörümüze teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

“GERÇEKÇİ İŞ BİRLİKLERİNİN OLMASINI İSTİYORUZ”

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da Türkiye’nin “gönül coğrafyası” diye tanımladığı birçok ülkeyle gerçek ve somut iş birliklerine gereksinim olduğunu söyledi.

Bugün gerçekçi ve uzun periyodik yeni adımlara vesile olabilecek iş birliği örneklerinden birisini yaşadıklarını vurgulayan Savaşan, 60’a yakın Filistinli gencin buraya geldiğini, yapılacak dostluk maçıyla kardeşliklerinin pekişeceğini lisana getirdi.

Savaşan, başta Filistin olmak üzere tüm mazlum ve gönül coğrafyalarında gerçekçi iş birliklerinin olmasını istediklerini belirterek, üniversite ve araştırma iş birliklerinin çok değerli olduğunu, bu yüzden SAÜ olarak buna katkı sunmaya çalıştıklarını kaydetti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın