"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şahika Ercümen’e büyük onur!

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Türkiye temsilciliği, dünyayı ve insanlığı etkileyen kıymetli husus başlıklarında bireyleri ve kurumları aksiyona teşvik etmek gayesiyle, 17 unsurdan oluşan ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın savunuculuğunu üstlenmeleri için toplumda başarılarıyla öne çıkan isimlerle işbirliğini sürdürüyor.

UNDP Türkiye bu sefer, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde, ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 14’üncüsü olan ‘Sudaki Ömür’ unsurunun savunuculuğunu üstlenecek ismi duyurmak için, çevrim içi bir atama merasimi ve basın toplantısı düzenledi. Sporculuk mesleğindeki muvaffakiyetlerinin yanı sıra, etraf kirliliği, plastik kullanımı ve global sıcaklık artışı üzere bahislere dikkat çekmek için Salda Gölü’nden Antarktika’ya kadar birçok yerde dalış yapmış olan Dünya Hür Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, ‘UNDP Türkiye’nin Sudaki Ömür Savunucusu’ olarak atandı.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi’nin de katıldığı basın toplantısı, UNDP Türkiye Âlâ Niyet Elçisi Mert Fırat’ın sunuculuğunda gerçekleştirildi.

“BENİM İÇİN BÜYÜK ONUR”

Yeni vazifesinin kendisini gururlandırdığını belirten Dünya Hür Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, “Denizler ve okyanuslar benim ömür alanım diyebilirim. Dünyamızın %70’ini kaplayan deniz ve okyanusların yüzde 95’i, buralarda yaşayan canlı cinslerinin ise %86’sı şimdi keşfedilmedi. Lakin bu gidişle yakın vakitte okyanuslarda balıktan çok plastik olacak. Okyanusların ısınması ve asitlenmesi, denizlerimizdeki balık popülasyonunun azalması, çok ve yasa dışı avlanma nedeniyle birtakım cinslerin tükenme noktasına gelmesi, milyonlarca canlı tipinin yok olması, istilacı çeşitler ve doğal plastikler, mavi dünyayı tehdit ediyor. Sıfır Atık projesi başta olmak üzere, ülkemizin birbirinden hoş, korunması gereken deniz ve göllerinde yaptığım rekor ve keşif dalışlarında gayem sudaki ömrü tanıtmak ve korumak için ilham vermekti. Bu gayretlerimin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın maksatlarıyla örtüşmesi ve Sudaki Hayatı savunma misyonunun bana verilmesi benim için büyük bir onur.” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın