"Enter"a basıp içeriğe geçin

“Rekabet yalnızca alanda olmalı”

Ankara’dadün başlayan Spor Kulüpleri Federasyonları Çalıştayı’nda gündem Türk futboluydu. Çalıştayda açılış konuşmasını yapan Spor Bakanı Kasapoğlu, birinci günün akabinde basın mensuplarına değerli açıklamalar yaptı. Spor Bakanlığı olarak tüm imkanları kulüpler için kullanmaya çalıştıklarını söyleyen Kasapoğlu, “Ancak bu noktada değerli sorunlar var. Tesisler gelişti, imkanlar genişledi, spor pazarı içerisinde ülkemizin elde ettiği hisse arttı. Lakin federasyonlar ve kulüpler, idari ve mali manada olması gereken noktada değil. Mevcut yapı ve anlayışla kulüplerimizin, futboldaki faaliyetlerini sürdürmeleri mümkün görünmüyor” dedi.

NET BİLDİRİLER VERDİ

Bakan Muharrem Kasapoğlu, kelamlarına şöyle devam etti: “Elbette rekabet olacak ancak rekabet yalnızca alanda olacak. Sahanın haricinde ülkemiz ismine, milletimiz ve insanlık ismine neler ortaya koyabiliriz; sporun birleştirici, kaynaştırıcı, rehabilite eden dönüştüren ruhunu nasıl ortaya daha güçlü bir formda çıkarırız, bunun çabası içerisinde olacağız. Bu sanayinin dinamolarından biri haline gelmek istiyorsak, analitik bir biçimde yaklaşarak futbola bütüncül bir bakış açısı getirmek mecburiyetindeyiz. Reklam, sponsor, maç başı gelirleri artırmalıyız. Kulüplerin idari ve mali disiplini yakalamaları için liyakat sahibi kimselerin idare takımlarında olması gerekiyor.”

YENİ YASA MUŞTUSU

SporBakanı Muharrem Kasapoğlu, yeni maddeyle ilgili bilgiler de verdi. Kasapoğlu, şunları söyledi: “Dernek, anonim şirket, kurum, branş ve belediye kulüplerimiz var. Bu durum, yasal manada problemleri beraberinde getiriyor. Ulusal irademizin tecelligahı Gazi Meclisimiz, ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları Maddesi’ni yakın vakitte gündemine alacak. Bakanlık olarak bütün paydaşlarımızla, bilgi, birikim ve deneyim paylaşımı noktasında Gazi Meclisimizin emrindeyiz. Yasal düzenlemeler sorunların tahlili için birinci adımlardır. Kulüplerimizin, içinde bulundukları bu girdaptan çıkmaları için herkes elini taşın altına koymalıdır.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın