"Enter"a basıp içeriğe geçin

Paralimpik tekvandocunun amacı Tokyo 2020’de altın madalya

Para Tekvando Ulusal Grubu’nun kota alan atletlerinden Mahmut Boztepe, Tokyo Paralimpik Oyunları’nda altın madalya hedeflediğini söyledi. Gaziantep’te 12 yıl evvel geçirdiği kaza sonucu iki kolu kopan Mahmut, para-tekvando sayesinde tekrar hayata tutundu.

Ailesiyle fıstık hasadı yaparken kollarını çalışır vaziyetteki traktörün gerisindeki ilaç makinesine kaptıran Mahmut Boztepe, kollarının kopması yüzünden güç günler yaşamaya başladı.

Sonradan dikilen kollarını tam olarak kullanamadığı için bir periyot hayata küsen Mahmut, dış dünyaya kapattığı kapılarını 7 yıl evvel tanıştığı para-tekvando ile yine açtı.

Kısa müddette tekvandoda başarıyı yakalayan 23 yaşındaki atlet, katıldığı şampiyonalarda topladığı puanlarla Türkiye’yi 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda temsil edecek. Mahmut Boztepe yaptığı açıklamada, çocukken geçirdiği kaza sonucu engelli olduğunu, yaşadığı dertleri birinci başlarda kabullenmekte zorlandığını tabir etti.

Kaza vaktini hiç unutamadığını lisana getiren Mahmut “Hastaneye kollarım kopuk götürüldüm. Kopan kollarım babamın ceketinin ortasında hastaneye getirildi. O devir 11 yaşında daha çocuktum. Sigortamız yok diye birincinin beni kabul etmemiş, hatta 2 saat bekletmişler. Babam tarlamızın olduğunu, icabında çıkacak masrafa rağmen toprağımızı hibe edebileceğini söylemiş. Ancak kabul etmemişler. Tesadüfen Mehmet Mutaf isimli bir hekim benim durumu öğreniyor ve çabucak yanımıza gelip beni tedavi edebileceğini söylüyor. O gün hayatımın dönüm noktasıydı.” formunda konuştu.

Kendisini ameliyat edecek hekimin babasının kanser hastası olduğunu ve o gün ameliyat edilmesi gerektiğini belirten Mahmut Boztepe, şunları kaydetti:

“Ancak o kadar makûs durumdaydım ki hekim babasını bırakmış, benim ameliyatıma girmiş. Sağolsun, kopan kollarımı dikiyor. Bir müddet komada kaldım. Lakin kollarımı hiçbir vakit tam kullanamadım. Ameliyatım yapıldıktan sonra 3-4 ay kadar hastanede kaldım. Akabinde birkaç ameliyat daha geçirdim, fizik tedavi gördüm. Uzun bir mühlet ayaklarımdan doku aldıkları için yürüyemedim. Bir sene boyunca sırt üstü yattım. 2-3 yıl ortadan sonra yürümeye başladım.”

“ÇOK SAYIDA MADALYA KAZANDIM”

Kollarını yine kullanabilmesi için gittiği fizyoterapist sayesinde para tekvando ile tanıştığını anlatan Mahmut, “Sporla tanıştıktan sonra dışarı çıkmaya başladım. Evvelce gizlenerek geziyordum, şu an o denli bir tasam yok. Birinci milletlerarası karşılaşmam 2015 yılında Moldova’nın başşehri Kişinev’de yapılan Avrupa Şampiyonası oldu. Birinci maçta elenmiştim. Fakat bu beni daha çok hırslandırdı. Sonraki turnuvalarda başarılı oldum oldum ve çok sayıda madalya kazandım.” sözlerini kullandı.

Polonya’nın başşehri Varşova’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 61 kiloda bronz madalya kazandığını anımsatan Mahmut Boztepe, “Tabii bu başarılarımda Nurullah Celep hocamında katkısı büyük. Beni o yetiştirdi. Sonradan katıldığımız şampiyonalarda topladığımız puanlarla 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları katılma hakkı kazandım. Benim dışımda 3’ü bayan 5 arkadaşım daha kota aldı. Türkiye olarak para tekvandoda en fazla kota alan ülkeyiz. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda gayem altın madalya kazanmak. İnşallah ekip olarak başarılı olacağız.” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın