"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okulda spor ihtilali

Vakıf Üniversitesi ile imzalanantarihi mutabakatönümüzdeki 10 yıldaTürk sporuna neler kazandıracak.Bu husus da burslu okuyan öğrencileriçin artı projeleriniz var mı?
B
akanlık olarak, geride bıraktığımızyıl boyunca ülkemize, gençlerimizeve Türk sporuna yeni açılımlarkazandıran faaliyetler gerçekleştirdik. Hedefimiz, 2020’de de gençlerimizinyüzlerini güldürecek ve ülkemizeyeni sportif muvaffakiyetler kazandıracakçalışmalara imza atmak olacak.Üzerinde en çok çalıştığımız hususlardanbiri de sportmen eğitiminin desteklenmesidir.Bakanlık olarak sporcularınakademik meslek ile sporadevam etmek ortasında ikilemdekalmasını önlemek maksadıyla, ortaöğretim ve yükseköğretime geçişlerineyönelik birtakım düzenlemelerinve teşviklerin hayata geçirilmesi içingayret gösteriyoruz.28 vakıf üniversitesi ile tarihi biranlaşma imzalayarak memleketler arası seviyedebaşarı kazanan seçkin atletlerin,vakıf üniversitelerinde tam burslueğitim görmelerinin önünü açtık.Milli atletlerimiz, vakıf üniversitelerindeücretsiz eğitim görecekler.BU halde ailelerin ve atletlerin,’Okul mu, spor mu?’ konusundaki tereddütlerinide büyük ölçüde bertarafetmiş olacağız. Ulusal atletlerimiz,vakıf üniversitesine son sırada olsabile puan olarak girmeye hak kazanırsa,ücretsiz olarak okuyabilecekler.

Gelecekyıldan itibaren Gençlik veSpor Bakanlığının vereceği belgeylesporcu öğrenciler yüzde 100 eğitimbursu alabilecekler.

TOKYO’DA BAŞARILI OLACAĞIZ
2020 Tokyo Olimpiyatları’ndamadalya maksadımız nedir?

Tokyo 2020 için madalya tahlili vetahmini yapan kıymetli memleketler arası kurumlarıntahminleri, Olimpiyat başarılarımızın2016 Rio olimpiyatlarından daha fazlaolacağını söylüyor.Bilindiği üzere 2020 Tokyo ile ilgili kotamüsabakaları şimdi bitmedi ve başarılı birşekilde ilerliyor. Şu ana kadar olimpik alanda8 branşta 37 atletimiz, paralimpik alandaise 8 branşta 48 atletimiz olmak üzeretoplam 85 atletimiz kota aldı. Bu sayıönümüzdeki periyotta daha da artacakve inşallah Tokyo’da ben bu noktada güzelneticelerin bizi beklediğine gönüldeninanıyorum.

1 MILYON 200 BIN ÖĞRENCI TARANIYOR
Yeteneği keşfet projesi ne durumda?
Yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve spor kültürünü yaygınlaştırarak potansiyelimizi ortaya çıkarmak hedefiyle Bakanlığımız tarafından ‘Sportif Yetenek Taraması’ projesi başlattık. Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile yaptığımız protokol kapsamında ortaya koyduğumuz bu uygulamayla öğrenciler, uzmanlar tarafından yeteneklerine uygun branşlara yönlendiriliyor. Kelam konusu proje, her yıl ilkokullarda tahsil gören 1 milyon 200 bin 3. sınıf öğrencisine uygulanacak. ÇALIŞTAY ÇOK KIYMETLİ
“REKLAM ve sponsor gelirlerini, maç başı gelirleri artıracak hareket planları hayata geçirmeliyiz. Global rekabette, özel bölümden gelecek takviye ivme kazandırır.”

Kulüp borçları da 2019’un en çok konuşulan konusu oldu. Bankalar Birliği ile kimi kulüpler muahede yaptı. Kimileri ise yapmadı. Ekonomik yapıya dair 2020’de yeni tedbirler olabilir mi? Mesala “Yeni Spor Kanunu”, “Spor Kulüpleri ve Dernekleri Kanunu”, 2020’de hayata geçecek mi?

Kulüplerimizin yanlışsız, akılcı ve finansal açıdan sürdürülebilir bir anlayışla yönetilmesi gerekiyor. Üstün Lig’de oynayan kulüplerimizin şu anda toplam borcu 14,5 milyar lira civarında. Ligin toplam geliri 4,2 milyar lira. Kolay bir hesapla her yıl 10 milyar TL açık gösteriyor. Futbol iktisadının yalnızca yayın haklarından ibaret olmadığını anlamalıyız. Reklam ve sponsor gelirlerini, maç başı gelirleri artıracak aksiyon planları hayata geçirmeliyiz. Ligimizin marka bedelini ve kalitesini yükseltecek olanlar, hiç elbet başta kulüplerimizdir. Seyirciye ne sunuluyor, hakikat tahlil edilmeli. Seyirci hem alandan, hem tesisten, hem oyundan, hem de tribünde olmaktan keyif almalı. Sığ tartışmaları ve hengameleri bırakmalı, akılcı yaklaşımlarla omuz omuza vererek futbolumuzu ayağa kaldıracak aksiyonlar üretmeliyiz.

Borçta olan kulüplerimize yabancı sermayeler ortak olmak isterse bakış açınız nasıl olur? Mesala PSG, Chelsea, M.City, M.United, Liverpool, Roma, Milan ve İnter’de yabancı sermaye var. BEN, kulüplerimizin tıpkı dünya futbolunun önder ülkeleri Almanya, Fransa, İngiltere üzere idari, mali ve sportif taraftan yine yapılanma sürecine girmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde kulüp yapıları, Avrupa hatta dünyada eşine pak az rastlanır bir çeşitlilik gösteriyor. Dernek, anonim şirket, dernek/anonim şirket, kurum, branş ve belediye kulüplerimiz var. Bu yasal manada meseleleri beraberinde getiriyor. Kulüpler ile yapacağımız çalıştayda, bu problemlere tahlil yollarını konuşacağız.

LİDER ERDOĞAN’LA BÜYÜK ATILIM YAPTIK
Biz; AK Parti iktidarı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2002’den bu yana tesisleşmede adeta bir ihtilale imza attık ve bu tesisleşmenin, bu yatırımların meyvelerini artık toplamak istiyoruz. Tesis yapmadaki süratimiz, kalitemiz aşikâr. Bu bahiste hiç mütevazı olmaya gerek yok. Bilindiği üzere Aralık ayında 2020 yılı bütçesi TBMM’de kabul edildi ve Bakanlığımız için öngörülen ödenek toplam 17 milyar 810 milyon 481 bin TL’dir.

DURMAK YOK
Bu sayının 1 milyar 198 milyon 971 bin TL’si ise yatırım sarfiyatları için öngörülmüştür. Bir öbür tabirle, yatırım masraflarımız bütçemizin yüzde 6,73’ünü oluşturmaktadır. Bu memleket de, bu gençlik de hepimizin. Hasebiyle bizim bütün çabamız, onların bugününü de yarınını da memnun ve huzurlu kılmak. Bunun için de hem gençlik hem de spor alanında yatırımlarımız, projelerimiz 2020 yılında da sürat kesmeden devam edecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın