"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mersin Milletlerarası Satranç Turnuvası sona erdi

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Kongre ve Stant Sarayı’ndaki turnuvaya, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, İran, Ukrayna, Hindistan, Ürdün, Gürcistan, Lübnan, Türkmenistan, Belarus, Yunanistan, Moldova, Suriye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 320 sportmen katıldı.

Turnuvanın “A kategorisi”nde birinciliği elde eden Özbek sportmen Nodirbek Abdusattorov, 7 bin liralık para ödülünün sahibi oldu. Tıpkı kategoride ikinci olan Azerbaycanlı Misraddin İskandarov 6 bin lira, üçüncü olan Rus Nikita Petrov 5 bin lira para mükafatı aldı.

“B kategorisi”nde ise birinciliği İranlı Mohorram Ahmadian elde etti ve 2 bin liralık para mükafatı kazandı. Yağız Kaan Erdoğmuş ikinci olarak 1500 lira, Vedat Çam üçüncü olarak 1000 liranın sahibi oldu.

Dereceye giren atletlere mükafatlarını, Mersin Büyükşehir Belediye Lider Vekili Gülcan Kış ve Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay verdi.

Kış, yaptığı konuşmada, sportmenlerin turnuvada zeka alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Bu salonda bir hafta boyunca akıl ve zeka hakim oldu. Genç kardeşlerimizin gözlerindeki ışıltı daha hoş bir dünya için umutlarımızı tazeledi. Kendilerine iştirakleri için bir defa daha teşekkür ediyorum ve başarılarından ötürü kutluyorum.” tabirini kullandı.

Tulay da turnuvaya ilginin her geçen yıl arttığına vurgulayarak, şunları kaydetti:

“16 ülke, 46 kent ve 320 atlet ile turnuvaya iştirak çok uygundu. Yabancı atletlerin Mersin’den ne kadar çok zevk aldıklarını ‘Tekrar ne vakit geleceğiz?’ diye sormalarından anlıyoruz. Bizim de duymak istediğimiz bunlar. Buraya gelen herkesin mutlu ayrılması bizler için çok değerli.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın