"Enter"a basıp içeriğe geçin

Koronavirüs salgını sonrası okçulukta dünya kupası tertibi Türkiye’ye verildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Çin’den alınan Okçuluk Dünya Kupası’nın 2. ayağının Antalya’nın mesken sahipliğine verilmesi, okçuluk topluluğunu memnun etti.

Okçuluk Ulusal Kadrolar Teknik Yöneticisi Göktuğ Ergin, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Hazırlık Kampı’nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının Çin’deki birçok tertibi ıstıraba soktuğunu bildirdi.

Bu durumu kıymetlendiren Dünya Okçuluk Federasyonunun, 4-14 Mayıs’ta Şanghay’da yapılacak Dünya Kupası ikinci ayak müsabakalarını erteleme kararı aldığına değinen Ergin, “Hemen gerisinden biz de federasyona bu müsabakayı ülkemizde, Antalya’daki 100. yıl okçuluk tesislerinde mesken sahipliği yapabileceğimizi bildirdik. Dünya Okçuluk Federasyonu da yaptığı kıymetlendirme sonucunda oy birliğiyle bu müsabakayı ülkemize verdi.” diye konuştu.

Dünya kupası ikinci ayak yarışlarının Çin yerine, 11-17 Mayıs’ta Antalya’da düzenleneceğini vurgulayan Ergin, “Kupanın ikinci ayak yarışlarının Türkiye’ye verilmesi, bu kadar büyük bir tertibi en süratli ve hakikat formda düzenleyebilecek ülkenin Türkiye olduğunu gösterdi.” dedi.

Tüm hazırlıkları 1,5 ay içinde tamamlayacaklarını aktaran Ergin, tertibe yaklaşık 65 ülkenin katılmasını beklediklerini belirtti.

BİRİNCİ AMAÇ OLİMPİYAT KOTASI

Bu yarışın Türkiye’ye verilmesinin, Dünya Okçuluk Federasyonunun, Türkiye Okçuluk Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığına güvendiğini gösterdiğine dikkati çeken Ergin, Çin’in hem Türkiye’deki müsabakaya hem de Berlin’deki 3. ayak müsabakasına katılacağını bildirdiğini kaydetti.

“Ancak ilerleyen günlerde nasıl bir gelişme olur, Dünya Sıhhat Örgütü’nün bununla ilgili bir yaptırımı olur mu bilemiyoruz” diyen Ergin, şöyle konuştu:

Antalya’da devam eden 2020 Olimpiyat Oyunları Hazırlık Kampı’nda hazırlıkları, altı bayan altı erkek atletle sürdürüyoruz. Olimpiyat kotasını şimdi alamadık. Kişisel olimpiyat kotasını 20-26 Mayıs’ta yeniden Antalya’da yapılacak Açık Hava Avrupa Şampiyonası’nda, çabucak gerisinden da 21-28 Haziran’da Berlin’deki Dünya Kupası’nda grup kotalarını elde ederek ülkemizi en uygun formda temsil etmek için hazır olacağımızı düşünüyorum. İnancımız, kotayla ilgili çok büyük bir sorun yaşamadan, üzerimize düşeni yapıp, olimpiyat oyunlarında da madalya için yarışacağız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın