"Enter"a basıp içeriğe geçin

Korona virüs karate takvimini değiştirdi

Avrupa Karate Federasyonu (EKF), küresel bir sorun haline gelen korona virüs salgını nedeniyle bir müddettir gündemde olan 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nın iptal edildiğini açıkladı.

EKF’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Büyük bir sıhhat sorunu haline gelen korona virüs salgını nedeniyle iptal edilen birçok tertip ortasında 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nı da ekledik. Azerbaycan hükümetinin almış olduğu harikulâde önlemler kapsamında Azerbaycan Karate Federasyonu ile yürüttüğümüz bağlantı sonucunda karşılaşmaya katılacak atletlerin, yetkililerin ve seyircilerin sıhhatini korumak ismine bu türlü bir karar aldık” sözleri yer aldı.

25-29 Mart tarihleri ortasında yapılması planlanan ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı verecek tertibin iptal edilmesinin akabinde 2019’da İspanya’nın Guadalajara kentinde organize edilen 54. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’ndaki puanlarının değerlendirmeye alındığı belirtildi. EKF ayrıyeten, tertibin yapılacağı yeni tarihi ise ilerleyen günlerde açıklayacağını vurguladı.

YURT İÇİ FAALİYETLER DE DURDURULDU
Türkiye Karate Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Yeni tip korona virüs’ salgını nedeniyle almış olduğu tebdirler ve yayımlamış olduğu genelge kapsamında, 13 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Nisan ayı sonuna kadar olan tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

TOKYO 20202 KOTA TAKVİMİ DEĞİŞTİ
Dünya Karate Federasyonu (WKF), 13-15 Mart tarihlerinde Fas’ın Rabat kentinde yapılması planlanan Karate 1 Premier Lig’in bu sezonki dördüncü etabını iptal etmesinin akabinde yaptığı açıklamada, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota takviminde değişiklik olacağını açıklamıştı.
17-19 Nisan tarihleri ortasında yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının kota karşılaşması olarak değerlendirileceğini vurgulayan WKF, 32 atletin kota alacağı ve 6 Nisan’da açıklanması planlanan Tokyo 2020 Olimpik puanlamasının da ileri bir tarihe alınacağını açıkladı.
24 atletin daha Tokyo 2020’ye kota alacağı ve 8-10 Mayıs tarihleri ortasında Fransa’nın başşehri Paris’te yapılacak Kalifikasyon Turnuvası ile ilgili ise aksi tarafta şimdi bir alınmadı.

TOKYO 2020 GÖZLER WKF’DE
2020 Mart sonu prestijiyle Tokyo 2020 puanlamasında beş sportmeni birinci beş içerisinde yer alan Türkiye, gözünü Dünya Karate Federasyonu’na çevirdi.
Tokyo 2020 kota karşılaşmaları ortasında dahil edilen ve 17-19 Nisan’da yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının muhtemel bir iptal kararı sonrası sekiz kısımdan beşinde Tokyo 2020 vizesi almayı başaracak Türkiye, 8-10 Mayıs’ta Fransa’da yapılacak Kalifikasyon Turnuvası’na da üç kısımda atlet gönderecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın