"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kolları olmayan kızını dünya şampiyonluğuna hazırlıyor!

Hamilelik sürecinde bebeğinin iki kolunun olmadığını öğrenen, eşi Abdulvahap Yiğit ile kızını kucağına almakta kararlı davranan Betül Yiğit (38), üç çocuğundan Nisanur’a 13 yıldır hayatının her alanında kol kanat geriyor.

Kızının sağlıklı gelişimi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan anne Yiğit, okulda, tekvando idmanlarında yalnız bırakmadığı kızını yüzme kursu ve fizik tedaviye de götürüyor.

Nisanur ise iki yıl evvel Tokat Uçtu Spor Kulübünde başladığı tekvandoda siyah jenerasyona ulaşırken, kendi kategorisinde dünyada çok az sportmen olması nedeniyle geleceğe “şampiyon” olarak hazırlanıyor.

BETÜL YİĞİT: “ANTRENMANDA ÇOK TERLEDİĞİ İÇİN ÜSTÜNÜ DEĞİŞTİRİYORUM”

Anne Betül Yiğit, yaptığı açıklamada, kızının bütün işlerini ayakları yardımıyla yapabildiğini söyledi.

Yemeğini kendi başına yiyebilen kızına üstünü değiştirmesinde yardımcı olduğunu anlatan Yiğit, “Tuvalet, banyo gereksiniminde bana bağımlı. İdmanda da çok terlediği için üstünü değiştiriyorum.” diye konuştu.

Nisanur’un topluma yararlı bir birey olması için ellerinden geleni yaptıklarını tabir eden Yiğit, şunları kaydetti:

“Bazen konutta yemeğim olmuyor. Öteki çocuklarımın bana muhtaçlığı olduğu vakitler oluyor. Yalnızca Nisanur’un idmanları aksamasın diye hepsini geride bırakıp buraya koşturuyorum. Öbür kardeşleri bazen mağdur oluyor. Ameliyat geçirdim 3 kez, hasta kardeşlerini yatakta bıraktım Nisanur’u buraya getirdim. Nisanur’u topluma kazandırmak için ben elimden geleni yaptım.”

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ADAY

Tekvando antrenörü Turan Güldür ise dünya şampiyonluğuna aday Nisanur Yiğit’in annesi sayesinde antrenmanlara geldiğine işaret etti.

Nisanur’un iki yıl içinde kendini önemli oranda geliştirdiğini belirten Güldür, şunları lisana getirdi:

“Para tekvandoda Nisanur inşallah 16 yaşına geldiği vakit Türkiye Şampiyonu. Gerisinden inşallah dünya şampiyonluğuna adayız. Sınıflandırmada iki kolu doğuştan olmayan dünyada iki kızımız daha var. Nisanur üçüncü kızımız olacak. Teknik olarak da güç kuvvet olarak da gelişiyor. Benim dünya şampiyonu olacağına ve gerisinden 2024 olimpiyatlarında güzel bir madalya getireceğine inancım tam.”

Nisanur’un annesi Betül Yiğit’in fedakar bir anne olduğunu vurgulayan Güldür, “Kızımızın 24 saat yanında. Yediriyor içiriyor. Gereksinimlerini karşılıyor. Annesi çok fedakar bir bayan. Kendisini tebrik ediyorum. Örnek alınacak bir bayan. Kızımızın iki kolu da annesi. Hiçbir vakit idmanlarını aksatmadı. Kış, yaz, sıcak, soğuk demeden idmanlara tertipli olarak yavrumuzu getirdi. Annesi olmasa bizim bu başarıyı yakalamamız mümkün değil.” tabirlerini kullandı.

Nisanur Yiğit ise tekvandoya başladığında zorlandığını fakat çalıştıkça kendini geliştirdiğini söyledi.

Spor sayesinde öz inancının arttığını vurgulayan Nisanur, “Hedefim dünya şampiyonu olmak. Annem en büyük destekçim. Her vakit yanımda oluyor.” halinde konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın