"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kilo almak için başladı dünya şampiyonu oldu

Ulusal Atlet Ersoy Ayçelik, kilo alma sorunundan ötürü başladığı beden geliştirme sporda dünya şampiyonu oldu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 18-19 Mart 2019 tarihleri ortasında 6 ülkeden sportmenlerin iştiraki ile yapılan Wabba World Cup Beden Geliştirme Şampiyonası’nda Tokat’lı atlet Ersoy Çelik, Dünya Şampiyonu oldu. Türkiye’de profesyonel olarak beden geliştirme sporuna 2010’da giriş yapan Çelik, 2015 yılında Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen Dünya Beden Geliştirme Şampiyonası’nda kazandığı Dünya 3.’lüğünü, Dünya Şampiyonluğu ile taçlandırdı. Dünya Şampiyonluğu amacını 47 yaşında yakalayan Ayçelik, profesyonel spor hayatına spor salonunda atletler yetiştirerek devam edecek.

KİLO ALMAK İÇİN BAŞLADI, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
Kilo alma sorunundan ötürü başladığı sporda Dünya Şampiyonu olduğunu belirten Ayçelik, “Kilo almamda yardımcı olması için beden geliştirmeye başladım. Beden geliştirme sporunda da başarıyı yakaladım. Yaklaşık 30 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Orta verdiğim yıllar oldu ancak 20 yılım net spor salonlarında geçti. Dünya şampiyonluğu maksadımı ıskalamıştım. Dünya 3.’lüğü ile yetinmek durumunda kalmıştım. 2015’de Dünya 3.’sü olunca orta vermiştim lakin rahat edemedim. İçimde uhde kalmıştı. Gerçekten bu sene Dünya Şampiyonluğu’nu Tokat’a getirdim. Hazırlık devrinde çalışma yaparken birtakım düşünceler yaşadım. İki ameliyat geçirdim, tendon koptu, sağ baş parmağımın tırnaktan sonraki kısmı koptu. Bunların ameliyatlarına karşın idmanları bırakmadım. 7-8 aylık süreç geçirdik. Oturmuş bir kas kütlesinden ve deneyimimden ötürü bu işi başardım. Yoksa 2 ameliyat geçirip de Dünya Şampiyonu olan atlet şimdiye kadar ben duymadım” dedi.

47 YAŞINDA ŞAMPİYON OLDU
Ayçelik, uzun yıllar beden geliştirme sporu ile uğraşan birisi olarak bileğinin hakkı ile şampiyon olarak Türkiye’ye altın madalya getirdiği için gururlu olduğunu söyledi. Bundan sonraki hayatında bilgi, deneyim ve muvaffakiyetlerini genç atletlere aktarmak olacağını tabir eden Ayçelik, “47 yaşında Dünya Şampiyonu oldum. Bu manada kendimi ailemi maddi ve manevi yormanın bir manası yok. Sportmen yetiştirmeye spor salonumda devam edeceğim. Biraz daha bu işlerin üzerine düşerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu

ŞAMPİYONDAN BEDEN GELİŞTİRME SPORUNU YAPACAKLARA TAVSİYELER
Beden geliştirme sporuna ilgi duyanlara tavsiyelerde bulunan Ayçelik, bilinçsiz yapılacak olan beslenme ve çalışmaların insan sağlını etkileyebileceğini söz ederek, “Bu sporu yapmak isteyenlere bilmedikleri destekleme eserleri kullanmamalarını tavsiye ederim. Zira Türkiye’de satılan eserlerin yüzde 90’ı düzmece. Bu sporda kendini hoca olarak tanıtanların yüzde 90’ı da hoca değil” tabirlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın