"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kaza geçiren eski F1 pilotu Alex Zanardi için umutlu açıklama!

El bisikleti tertibi sırasında kamyonla çarpışarak ağır yaralanan eski Formula 1 pilotu ve paralimpik İtalyan atlet Alex Zanardi’nin durumunun stabil ve acile birinci geldiği ana nazaran daha uygun olduğu bildirildi.

Zanardi’nin tedavi gördüğü Siena’daki Santa Maria alle Scotte hastanesi tabiplerinden Sabino Scoletta basına yaptığı açıklamada, 53 yaşındaki paralimpik atletin yaşamsal işlevlerinin 2 gündür sistemli biçimde sabit olduğunu, bunun da kendilerini umutlandırdığını belirtti.

Scoletta, Zanardi’nin kaza sonrası yaklaşık 3 saatlik beyin operasyonunun akabinde uyutulduğu, entübe edildiği ve yapay ventilasyonda tutulduğu bilgisini verirken, nörolojik durumunun ise ciddiyetini koruduğunu aktardı.

Durumun pazartesi yahut salı gününe kadar değerlendirileceğini söz eden Scoletta, “Olumlu olan şu ki ne kadar çok pahaları stabil formda vakit geçirirse, bu bize açıkça umut veriyor. Bu onda geri adım olmadığı manasına geliyor ve bize büyük itimat veriyor. Düzgünleşme muhtemelliğine itimadımız tam. Hepimiz eminiz. O büyük bir atlet. Bunu gösterdi. Bu sefer de göstereceğini umuyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu ortada, vahim kaza sonrası Zanardi’nin tüm yüz kemiklerinin kırık olduğu ve kendisinde görme kaybının gelişmiş olabileceği de kaydedildi.

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

İtalyan basınında çıkan haberlere nazaran, kazanın nasıl meydana geldiğine ait soruşturma sürüyor. Zanardi’nin çarpıştığı hububat taşıyan kamyona, Zanardi’nin bisikletine ve cep telefonuna jandarma tarafından el konuldu.

Kamyonun 44 yaşındaki sürücüsü olayla ilgili sorgulanırken, kendisinin alkol ve uyuşturucu testinin negatif çıktığı aktarıldı. Sürücünün tabirinde, virajı dönerken yokuşta Zanardi’yi tam karşısında bulduğunu ve çarpmamaya çalışsa da buna mahzur olmadığını aktardığı basına yansıdı.

Soruşturmayı yürüten yetkililerin, Zanardi’ye çarpan kamyonun o yolda gitme müsadesinin olup olmadığını incelediği bildirildi.

La Repubblica gazetesinin haberinde ise organizatörlerin, Zanardi’nin kaza geçirdiği aktiflikle ilgili kamu güvenliği için gerekli müsaade başvurusunu yapmadıkları ileri sürüldü. Haberde, Zanardi ile arkadaşlarının aktifliği kendi ortalarında bir tertip olarak düşündükleri ve yalnızca Siena kentine bağlı Pienza kasabasının belediye lider yardımcısını yola çıkmadan az evvel telefonla bilgilendirdikleri, resmi bir yazışma olmadığı kaydedildi.

Siena kentine bağlı Pienza kasabası yakınlarında 19 Haziran Cuma günü düzenlenen el bisikleti tertibine katılan İtalyan paralimpik atlet Zanardi, yokuş aşağı inerken bir kamyonla çarpışarak ağır yaralanmıştı. Zanardi, helikopterle Santa Maria alle Scotte hastenesine kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’den İtalya Ulusal Futbol Grup Teknik Yöneticisi Roberto Mancini ve Milan Teknik Yöneticisi Stefano Pioli’ye kadar pek çok ünlü isim, 2012 ve 2016 Paralimpik Oyunları’nda 4 altın madalya kazanan sportmen için toplumsal medyadan takviye iletisi paylaşmıştı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın