"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karaloğlu: Yarışa 23 ülkeden 80 kadro müracaat etti

Antalya’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Tour of Antalya’da geri sayım başladı. 20-23 Şubat’ta yapılacak yarışın bu yılki teması ise ‘Antalya’nın Doğal Güzellikleri’ olacak.

Yarışa 23 ülkeden 29 grup ve 174 bisikletçi katılacak. Birinci iki yılında Milletlerarası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2.2 kategorisinde gerçekleştirilen tertip, bu yıl birinci sefer 2.1 kategorisinde düzenlenecek. Tour of Antalya’nın tanıtımı maksadıyla düzenlenen aktiflikte Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentin simgelerinden Yivli Minare önünde bisikletçilerle fotoğraf çektirdi. Vali Karaloğlu, Antalya’nın 2019 yılını turizm sayılarında elde edilen rekorla geçirdiğini söyledi. 2020 yılının birinci iki ayında evvelki yıla nazaran turist sayısında yüzde 30 artış olmasının kent turizmi açısından olumlu bir gelişme olduğuna dikkati çeken Vali Karaloğlu, “Antalya turizminde müspet gelişimi etkileyecek etkinliklere muhtaçlık var. Tour of Antalya, UCI tarafından 2.1 kategorisinde yarışa dönüştürüldü. Bir yarışın üçüncü dönemindeki bu yükseliş kentin övünmesi gereken bir gelişme. Yarışa 23 ülkeden 80 grup müracaat etti. Çok değerli 29 kadro, 174 sportmen birinci etabı Kaleiçi Limanı’nda da başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlanacak etapta yarışacak” dedi.

Perşembe günü başlayıp, pazar günü ödül merasimiyle sona erecek yarış etapları hakkında bilgi veren Vali Karaloğlu, şunları söyledi:

“İkinci gün etap Kemer’de başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda bitecek. Üçüncü gün çok değerli bir etap. Aspendos Tiyatrosu’nda başlayan yarış Büyük İskender’in zaptedemediği Termesos’ta bitecek. Son gün antik kent Side’den de başlayacak ve İnönü Parkı’nda tamamlanacak. Pazar günü amatör bisikletçilerin katılacağı yarış var. Tıpkı gün bayana şiddete farkındalık sürüşü var. Bu yarışa herkes katılabilir. ‘Kadın varsa hayat var’ sloganıyla farkındalık sürüşü yapacağız.”

Antalya’nın Tour of Antalya ve gibisi etkinliklerle spor turizmini artırmaya yönelik etkinliklere muhtaçlığı olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bisiklet gruplarının kamp turizmine yönelik çalışmaları var. Antalya 80’den fazla kamp yapan bisiklet ekibi için farklı aktiflik yapılacak. Tour of Antalya hakikat yolda ve kentin sahiplenmesi Antalya’yı bisiklet kampı turizminde kıymetli yere taşıyacak. Tour of Antalya’nın gelişimi bisiklet ekiplerinin kampı spor turizminde Antalya’yı dünyada kıymetli yere taşıyacak. Bisiklet kampı, spor turizminde en fazla güne sahip branş. Fransa bisiklet yarışını izlemek için yüzbinler bu ülkeye gidiyor. Temennimiz Antalya’ya da ilerleyen devirlerde bu yarışı izlemek için 1 milyon kişi gelsin. Antalya’ya her branştan grup kampa geliyor. Antalya 54 olimpik sporun kamp yapacağı altyapıya sahip. Önümüzdeki devirde spor turizminden daha çok yarar alacağız. Tertiplere Antalya’yı güçlü bir spor destinasyonu haline getireceğiz.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın