"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kapatılan ekip “küllerinden doğdu”

Birinci sefer 1998’de kurulan ve merdivenleri süratli bir biçimde tırmanarak Muhteşem Lig’e yükselen, bu ligde daima birinci 3 kadro ortasına girmeyi başararak Avrupa’da Türkiye’yi temsil eden Kardemir Karabükspor, 2018-2019 dönemi sonunda ekonomik problemler nedeniyle kapatıldı.

Kardemir Karabükspor’un takımında bulunan ve birçoğu da ulusal grup oyuncusu olan atletlerden kimileri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş üzere kulüplerle anlaşarak gitti.

Teknik heyetini de kaybeden Karabükspor’un takımındaki 5 oyuncu, yuvayı terk etmedi ve kadronun birinci kurucularından olan Erdoğan Gökçe’den yardım istedi.

Birebir vakitte ekibin oyuncularından olan iş adamı Ziya Yalçın’ın ekonomik yardımlarının da sayesinde küllerinden doğan grup, Karabük Demir Kartal Gençlik ve Spor Kulübü ismiyle, Tekerlekli Sandalye Basketbol Şehit İlyas Kaya Dönemi 3. Lig A Kümesi’nde çaba etmeye başladı.

Kümesi mağlubiyetsiz başkan tamamlayan ve play-off karşılaşmalarına kalan Karabük Demir Kartal Gençlik ve Spor Kulübü, gözünü 2. Lig’e dikti.

GÖKÇE: “BU GRUP ASLINDA BU CEZAYI HAK ETMİYORDU”

Kulüp Lideri Erdoğan Gökçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekerlekli basketbol grubunun Karabük’te birinci defa 1998’de Demir Kartal Gençlik ve Spor Kulübü ismi altında kurulduğunu söyledi.

Kadronun 1999-2000 döneminden itibaren 20 dönem aralıksız liglerde gayret ettiğini belirten Gökçe, kadronun 2003-2004 döneminde Kardemir Karabükspor ile bütünleştiğini ve bu ismi aldığını kaydetti.

Gökçe, Kardemir Karabükspor Tekerlekli Basketbol Ekibi’nin başarılı işlere imza attığını tabir ederek, şöyle konuştu:

“Sayısız Türkiye ikincilikleri ve üçüncülükleri oldu. Avrupa’da oynadılar. 2018 döneminde ligden çekilme kararı aldılar. Yanlış yazışmalar nedeniyle üçüncü lige düşürüldüler. Bu kadro aslında bu cezayı hak etmiyordu. Bunu daha sonraki maçlarda da gözlemledik. Tüm otoriteler bu grup Harika Lig’den düşmeyecek kalite gösteriyor diye bize söyledi. Biz aslında bu faaliyetleri durdurulan ekibi yine liglere katarak küllerinden yeni bir ekip oluşturduk. Her şeyin ötesinde çocukların keyifli olması lazım. Toplumun keyifli olması gerekiyor.”

Ekim ayında başlayan 3. ligde oynadıkları tüm maçları kazandıklarını lisana getiren Gökçe, ligi mağlubiyetsiz olarak bitirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Gökçe, lig bittikten sonra 6 grubun katılacağı play-off serisi başlayacağını vurgulayarak, “İlk 3’e giren ekip bir üst lige çıkacak. Üç sene sonra bu kadro Muhteşem Lig’de oynayacaktır.” dedi.

ZİYA YALÇIN: “ÜLKEMİZİ AVRUPA’DA TEMSİL ETMEK İSTİYORUZ”

Kadronun oyuncusu ve sponsoru Ziya Yalçın da Kardemir Karabükspor’dan 5 oyuncunun şu anda kadroda olduğunu söyledi.

Ekibe genç oyuncular kattıklarını ve âlâ bir ekip oluşturduklarını aktaran Yalçın, şunları kaydetti:

“Kardemir Karabükspor külfete düştükten sonra çok üzülmüştük. Bilhassa bu branşın kapatılması ki birinci kurucuları yeniden biziz. Yıllarca uğraştık. Muhteşem Lig’e çıkardık. Karabükspor da çok güzel düzeylere geldi. Üstün Lig ikinciliği ve üçüncülüğümüz var. O düzeyden sonra branşın birden teğe kapatılması açıkçası bize acı vermişti. Bir ortaya geldik. Uygun bir şeyler yapmaya çalıştık. İnşallah daha yeterli olacak.”

Yalçın, 3. Lig’deki kümelerinde namağlup başkan olarak devam ettiklerine değinerek, “Liderliği garantiledik. Gayemiz Üstün Lig. Zati bizim ekibimizin yeri Muhteşem Lig. Hatta ülkemizi Avrupa’da temsil etmek istiyoruz.” tabirini kullandı.

BİLAL MERT : “YENİDEN HARİKA LİG’E ÇIKACAĞIZ İNŞALLAH”

Kadro oyuncularından 15 yaşındaki Bilal Mert Taşoğlu da tekerlekli basketbolu 6-7 yıldır oynadığını lisana getirdi.

Kardemir Karabükspor’da da oynadığını anlatan Bilal Mert, kulüp kapatılınca üzüldüğünü vurguladı.

Bilal Mert, tekrar bir kadro kurulduğu için çok memnun olduğunu kaydederek, “Böyle bir ailenin içinde olmak çok hoş. Tekrar Harika Lig’e çıkacağız inşallah.” diye konuştu.

MUHİTTİN YILMAZ: “KARDEMÄ°R KARABÃœKSPOR’DA 9 KUPA ALINDI”

Karabük Sakatlar Derneği Lideri da olan oyunculardan Muhittin Yılmaz ise yaklaşık 20 yıldır bu sporun içerisinde olduğunu söyledi.

Tekerlekli basketbolun engellilerin konutundan çıkıp hayata bağlandığı bir spor olduğunu belirten Yılmaz, “Engelli kardeşlerimizin başarısı ile Kardemir Karabükspor’da 9 kupa alındı. Avrupa’da derece yapıldı. Artık küllerinden doğan bir ekip oluştu.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın