"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşte Bakan Fahrettin Koca’nın bahsettiği corona virüsüne karşı tesirli ilaç: Favipiravir

Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, corona virüsü gündemiyle alakalı son durumu yapılan basın toplantısıyla açıkladı.

Virüsün tedavisi için Çin’den ilaç getirildini açıklayan Koca, “Yoğun bakım hastalarında 11-12 günden 4 güne düşürdüğünü bildiğimiz ilacı da Çin’den getirdik. Fabrikaya devlet el koymasına karşın Çin’den getirebildik. Çin’de kullanılan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları bilgisi var. Ağır bakımda kullanılan hastalarda 11 günden 4 güne düzgünleşme gösterdiği söyleniyor. Bu sabah itibariyle o ilaçları da Çin’den getirdik. Çin Büyükelçiliği ile görüştüm, bundan sonra bu gereksinimlerimizi karşılamak için uğraş içerisinde olacaklar. Çin Hükümeti ile daima görüşüyoruz. Çin’den bilim insanları ile Skype ve Zoom üzerinden görüşeceğiz, bunun için prensipte anlaştık. Sabah gelen ilaçların ağır bakımda ilaçlara kullanımına başlandı. Bu ilaçların ne kadar tesirli olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz” sözlerini kullandı.

İŞTE ÇİN’DE KULLANILAN İLAÇ: FAVIPIRAVIR

Çin’de gerçekleştirilen klinik deneyler, “Favipiravir” isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı çabada tesirli olduğunu ortaya koydu.

Çin’in CGTN kanalında yer alan habere nazaran; Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Lideri Cang, basına yaptığı açıklamada, Şenzen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtti.

Cang, denemenin, Favipiravir’in, hafif olaylar için düzgünleşme mühletini 11 günden 4 güne indirebildiğini gösterdiğini bildirdi. Vuhan kentinde yapılan öbür bir klinik deneyde, ilacın ateş müddetini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiğini aktaran Cang, ilacın kıymetli bir yan tesirinin gözlemlenmediğini söz etti.

Cang, “Favipiravir, 2014’den bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve hiçbir besbelli yan tesir görmüyoruz.” formunda konuştu.

Açıklamada, Remdesivir dahil öteki ilaçların klinik denemeleri hakkında detaylı bilgi verilmedi. Güzelleşmenin akabinde Kovid-19’un şahısta yol açtığı hasar hala netlik kazanmazken, daha fazla tıbbi gözleme gereksinim duyuluyor.

Cang Şinmin,15 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Çinli bilim adamlarının 70 bin kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelediğini, bunlardan 100’ünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiğini belirtmişti.

Bu ilaçlardan 3’ünün ümit verici olduğunu tabir eden Cang, Klorokin difosfat, Favipiravir ve Remdesivir’in beşerler üzerinde test edildiği bilgisini paylaşmıştı. Cang, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin difosfat’ın Pekin ve Guangdong eyaletindeki 10 hastanedeki deneylerinin devam ettiğini aktararak, influenza tedavisinde kullanılan Favipiravir ile ilgili testlerin ise sürdüğünü kaydetmişti. Ebola tedavisi için geliştirilen Remdesivir’in testlerinin, Vuhan’da çok sayıdaki klinikte yapıldığını bildiren Cang, ilacın Kovid-19’a karşı kâfi seviyede önleyici tesir gösterdiğini söz etmişti.

Başka yandan Hubey eyaletindeki yeni sıhhat komite lideri Vang Hışhıng, 17 Şubat’ta basına yaptığı açıklamada, Vuhan’da birtakım hastanelerde klâsik Çin tıbbı tedavilerinin de kullanıldığını söylemişti. Kovid-19 ile uğraşta Batı tıbbı ve klâsik ilaçların bir ortada yer aldığını söz eden Vang, “Çabalarımız yeterli sonuçlar vermeye başladı.” demişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın