"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşitme Engelliler Tekvando’da ulusal atletlerden 17 madalya

Türkiye şampiyonada 10’u bayan 25 atlet ile yer aldı. İki gün süren şampiyonada Türk atletler 4 altın, 4 gümüş, 9 bronz olmak üzere toplamda 17 madalya kazandı.

Şampiyonada 57 kilo bayanlarda Merve Yazıcı altın, Selma Canlı gümüş, +67 kilo bayanlarda Selver Şeker altın, 58 kilo erkeklerde Muhammed Burak Ekinci bronz, 68 kilo erkeklerde Ahmet Hakan Tuna altın, 80 kilo erkeklerde Batuhan Şimşek ile Mehmet Kızılkaya bronz, +80 kilo erkeklerde Osman Geçit gümüş, Adem İnan bronz madalya elde etti.

Türkiye, erkekler grup karşılaşması ile karma ekip karşılaşmasında bronz madalyanın sahibi oldu. Erkekler poomse kategorisinde Yusuf Şiyar Kıran altın, bayanlar poomse kategorisinde de Sümeyye Menevşe ile Ayşegül Gökkaya bronz madalya kazandı. Bayanlar poomse ikili kadroda Yusuf Şiyar Kıran ile Türkan Teke gümüş, Dursun Çalışkan ile Gurbet Yiğiter bronz, poomse erkek kadrolarda Zeki Çalışkan, İbrahim Atamer, Dursun Çalışkan gümüş madalya kazandı.

“SPORCU SAYISINI ÇOĞALTMAMIZ LAZIM”

İşitme Engeliler Tekvando Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Nafia Kılıç, gelecek yıl Yunanistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda kadro halinde şampiyonluk hedeflediklerini söyledi. İşitme engelliler tekvando branşında sportmen sayısını artırmayı istediklerini anlatan Kılıç, şunları dedi:

“İşitme engelli sportmen sayımızı çoğaltmamız lazım. Bu mevzuda kulüp ve antrenörlere, okullara ve toplumsal aktiflik yapacak spor şube müdürlüklerine çok iş düşüyor. Sayıyı çoğalttığımız vakit maksadımıza yaklaşmamız daha kolay olacaktır. Zira işitme engellilerde sayı çok fazla değil. Az sayıda atletle çok muvaffakiyet elde ettik. Dünya şampiyonu, üst üste olimpiyat şampiyonluğu kazanan atletlerimiz var. Atletlerimizle 2021’de yapılacak İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na hazırlanacağız ve başarılı olacağımıza inanıyoruz.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın