"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşitme Engelliler Kayak Ulusal Ekibi olimpiyatlara kıyıda hazırlanıyor

Türkiye’de 2002’de kurulan ve 2007’de ABD’de düzenlenen İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları’nda 3×13 kilometre kolunda üçüncülük elde eden Kayak Ulusal Kadrosu, 2014’te Rusya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda da üçüncülük kürsüsüne çıkmayı başardı.

Ulusal grup, İtalya’da 12-21 Aralık’ta düzenlenecek İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları öncesi hazırlık kampını, antrenör Yavuz Tanyeri’nin talebiyle Antalya kıyılarında yapıyor. Kıyı kenarında koşup, fitness salonunda tartı çalışan atletler, olimpiyatlarda Türkiye’yi en yeterli halde temsil etmeyi hedefliyor.

TANYERİ: “(KAMP YERİ ERZURUM MU, ERCİYES Mİ OLSUN?) DİYE TARTIŞILDI”

İşitme Engelliler Kayak Ulusal Ekibi Antrenörü Yavuz Tanyeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olimpiyatlara kayaklı koşuda 1, alp disiplini kategorisinde de 2 atletle katılacaklarını aktardı.

Kayaklı koşuda yarışacak Ömer Altunkaynak’ın, 2014’te Rusya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olan ekipte yer aldığını, alp disiplininde yarışacak İdris Gökberk Şimşek ve Hamdi Yağcı’nın ise birinci kere memleketler arası bir tertibe katılacaklarını lisana getiren Tanyeri, şunları söyledi:

“Geçen dönemin sonundaki 6 günlük kar çalışmasından sonra bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadık. Federasyonda, ‘Kamp yeri Erzurum mu, Erciyes mi olsun?’ diye tartışıldı. Havanın sıcaklığı, iklimin bize sağlayacağı imkanlar açısından Antalya olmasını düşündük ve burada yapılmasına karar verdik. Bir atletin kayaklı çalışması elbetteki dağda olur. Zihinsel çalışacaksa, o ortam hazırlanır. Kondisyon ve fiziki uygunluk çalışması yapılacaksa, sıcak iklim, denizden, nemden yararlanılacak, oksijen basıncının az olduğu bir bölge daha düzgündür.”

İtalya’da düzenlenecek olimpiyatların büyük ihtimalle yapay kar üzerinde gerçekleştirileceğini aktaran Tanyeri, yapay karın olağan kardan daha sert olduğunu vurguladı. Tanyeri, bu nedenle yarışta pist üzerindeki hakimiyetin daha güzel olması gerektiğini, kampta da güç yüklü bir çalışma yaptıklarını tabir etti.

Kayaklı koşuda yarışacak Ömer Altunkaynak’ın derece almasını beklediklerini belirten Tanyeri, alp disiplinde yarışacak isimlerden İdris Gökberk’in ise teknik olarak çok yeterli olduğunu, üzerindeki gerilimi atabilmesi durumunda birinci 10’a girebileceğini kaydetti.

MARANGOZ USTASI ULUSAL SPORTMEN

Ulusal atlet Ömer Altunkaynak, işitme engelliler lisesinde okurken kayak yapmaya başladığını, birinci katıldığı ulusal ekip seçmelerinde elendiğini lisana getirdi.

Sonraki yıl daha çok çalışarak elemeleri geçip, 2014’te Rusya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda yarışacak ulusal ekipte yer aldığını anlatan Altunkaynak, “Normalde özel daldaki bir fabrikada 11 yıldır marangozluk yapıyorum. Sabah 08.00, akşam 18.00 ortası çalışıyorum. Akşamları koşuyorum, idman yapmaya çalışıyorum. Bu üçüncü milletlerarası yarışım. Birinci kere kişisel olarak yarışa katılacağım. Umarım derece alırım.” diye konuştu.

Ulusal sportmen İdris Gökberk Şimşek de kayağa beş yaşında dedesi ve amcaları sayesinde başladığını, büyüdükçe yarışlara katılarak kendisini geliştirdiğini kaydetti. “Olimpiyatlarda maksadım ülkem için en güzel dereceyi elde edebilmek.” diyen Gökberk, ileride dünya şampiyonu olmak istediğini söz etti.

Bir öteki ulusal atlet Hamdi Yağcı da 9 yaşında Kayseri Erciyes’de babasının öğretmesiyle kayağa başladığını ve heyecanlı olduğunu söyledi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın