"Enter"a basıp içeriğe geçin

İşitme engelli atlet Türkan Teke abasını ikna etti şampiyon oldu

Kayseri’de oturan Türkan Teke’nin bebekliğinde çok ağlamasından ötürü kulağında ağrı olduğunu düşünen anne ve babası, sıcak su torbası koydu. Daha sonra kulağında akma meydana gelen ve bu nedenle işitme kaybı oluştuğu düşünülen Türkan Teke’nin duyma yetisi gitgide azaldı. 10 yaşında iki kulağından ameliyat olan Türkan Teke, tedaviden olumlu sonuç alınamayınca işitme aygıtı kullanmaya başladı. Çocukluğunda dövüş sporlarına ilgi duyan Türkan Teke, 16 yaşında, ilgi tekvando sporuna başlamaya karar verdi.

Ailesiyle tekvando sporu yapma isteğini paylaşınca Türkan Teke’ye babası karşı çıktı. Türkan Teke, tekvandoya olan sevgisini anlattığı anne ve babasını ikna etti. Birinci katıldığı Türkiye şampiyonasında iki yıl evvel ikincilik kazanan Türkan Teke, 2018’deki şampiyonada ise altın madalya, poomse kısmında da Türkiye üçüncülüğü elde etti. Bu yıl Mersin’de yapılan Türkiye şampiyonasında poomse kategorisinde altın madalya kazanan Türkan Teke, karşılaşmada ise ikinci oldu.

Ulusal grup kampındaki hazırlık periyodu sonrası Antalya’da yapılan İşitme Engelliler Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmanın gururunu yaşayan Türkan Teke, gelecek yıl yapılacak dünya şampiyonası hazırlıklarına başladı. Yunanistan’da yapılacak dünya şampiyonasında altın madalyayı hedefleyen Türkan Teke, 2021’de düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na katılmayı hedefliyor.

Tekvando sporunda muvaffakiyetinde kendisine takviye veren ailesine ve antrenörlerine teşekkür eden ulusal atlet Türkan Teke, yaptığı açıklamada, “Avrupa şampiyonasında ikincilik kazanarak, ülkemi en âlâ formda temsil ettiğime inanıyorum. Gelecek yıl dünya şampiyonluğunu akabinde da olimpiyat madalyası kazanmak istiyorum. Küçüklüğümde dövüş sporlarını çok seviyordum. Kendimi savunmak için tekvandoya ilgim vardı. Babama söyledim kabul etmedi. Annemle konuştum, annem babamı ikna etti. Sonra tekvandoya başladım ve şampiyonluklar kazandım. Daha fazla muvaffakiyet elde etmek istiyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın