"Enter"a basıp içeriğe geçin

IOC, 2020 Tokyo Olimpiyatları için kararını verdi

Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC), Japonya’nın konut sahipliğinde bu yıl düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyatları’na olan bağlılığını yineleyerek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ötürü şu evrede yeni bir karar almaya gerek olmadığını duyurdu.

IOC’den yapılan yazılı açıklamada, ulusal olimpiyat komiteleri ve memleketler arası federasyonlar da dahil, ilgili paydaşlarla 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın geleceğine ait istişarelerin devam ettiği belirtildi.

Lozan merkezli IOC’nin sorumlu bir kuruluş olarak hareket etmeyi sürdüreceği vurgulanırken, tüm paydaşlardan kendi vazifeleri dahilinde virüsün denetim altına alınmasına katkıda bulunmak için gayret göstermeleri istendi.

Dünyanın koronavirüs salgını nedeniyle eşi görülmemiş bir durumdan geçtiği ve IOC’nin de 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın düzenlenmesine yönelik bağlılığının tam olduğu vurgulanarak, “Oyunlara 4 aydan fazla bir mühlet varken, bu basamakta rastgele sert bir karar almaya gerek yok. Şu anda yapılacak rastgele bir spekülasyon ziyan vecidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

IOC İcra Konseyi, 3 Mart’ta yaptığı açıklamada da koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesi gündemde olan 2020 Tokyo Olimpiyatları’na ait, Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) tavsiyelerine uyulacağını bildirmişti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın