"Enter"a basıp içeriğe geçin

İki kolu olmayan Nisanur tekvando ile hayata tutundu

Tokat’ta kent merkezinde yaşayan Abdulvahap ve Betül Yiğit çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan 12 yaşındaki Nisanur, dünyaya kolları olmadan geldi. İlkokula annesinin yardımı ile giden Nisanur, ayakları ile kalem tutarak yazmayı öğrendi.

Eğitim hayatına ortaokulda devam eden Nisanur, yaklaşık 2 yıldır da tekvando sporuna merak salmış durumda. Anne ve babasının takviyesi ile spor yapan Nisanur’un maksadı Çin’de 2021 yılında yapılacak olan Dünya Para-Tekvando Şampiyonası’na katılarak Türk Bayrağı’nı göndere çektirmek.

MAKSAT DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Nisanur’un antrenörü Turan Güldür, dünyada para-tekvando yapan 3 sportmen olduğuna dikkat çekti. Nisanur’un Türkiye, dünya ve olimpiyat şampiyonasına katılmasını ümit ettiklerini tabir eden Güldür, “2024 olimpiyatlarında vilayetimize ve ülkemize şampiyon olacağına inancım tamdır. Nisanur arkadaşları ile olağanüstü bir ahenk sağladı. Arkadaşları ile birbirlerini çok seviyorlar. Hiçbir fark olmadan egzersizlere devam ediyorlar. Birinci geldiği güne nazaran çok yol aldık. Annesi en büyük destekçisi, idmana getirip götürüyor. Ailesinin çok hoş dayanakları var, ailesi olmasa biz bu başarıyı yakalayamazdık” dedi.

Kendi isteği ile tekvandoya başladığını tabir eden Nisanur ise gayesinin dünya şampiyonu olduğunu kaydetti. Nisanur’un annesi Betül Yiğit de kızının çok sevdiği tekvando sporunda madalyalar kazanmasını istek ettiklerini tabir ederek, “Ailesi olarak ardındayız, engelli bir birey olarak kendisini kurtarıp tek başına ayakları üzerinde durabilmesi için elimizden gelen her şeyi aile olarak yapıyoruz” diye konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın