"Enter"a basıp içeriğe geçin

İbrahim Çolak: Olimpiyatların ertelenmesi benim adıma uygun oldu

Ulusal cimnastikçi İbrahim Çolak (25), geçtiğimiz yıl Almanya’da düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda, halka aletinde dünya şampiyonu olarak Türkiye ismine bir unsur imza atmıştı. Bu şampiyonlukla birlikte Tokyo’da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı da kazanan İbrahim Çolak, olimpiyatlara hazırlandığı sırada geçtiğimiz ay içerisinde idman esnasında sakatlık yaşamıştı. 3 hafta evvel Ankara’da başarılı bir ameliyat geçiren Çolak, memleketi İzmir’e döndü ve tedavi sürecine başladı. Fakat, Dünya’da yaşanan korona virüs salgını sebebiyle Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın ertelendiğini duyurdu. Bu karar üzerine İbrahim Çolak, İhlas Haber Ajansı’na konuştu.

“HEDEFİMİZİ 2020’NÄ°N TEMMUZ AYINA DEĞİL DE 2021’Ä°N TEMMUZ AYINA KOYACAĞIZ”
İbrahim Çolak, olimpiyatların çok büyük bir tertip olduğunu fakat her şeyden evvel sıhhatin geldiğini söyledi. Çolak, olimpiyat oyunlarının ertelenmemesi halinde tahminen de çok daha büyük sıkıntılara yol açabileceğini belirterek, “Ben olağanda 2-3 ay kadar erteleneceğini düşünüyordum ancak 1 yıl ertelenmesi beni de şaşırttı. Sonrasında düşündüğümde ise en garantisinin bu halde olacağını anladım. Zira bu virüsün tesirinin 2-3 ay içerisinde geçeceği kesin değildi. Atletler açısından da bir motivasyon düşüklüğü olmuştur. Zira aylardır tahminen de yıllardır olimpiyat oyunları için çalışıyorlar, planlarını bu halde yapıyorlar. Tam olimpiyat vaktinde tepe yapacaklardı, bütün idman programları o haldeydi. Artık ertelendiği için atletler tahminen bir boşluğa düşebilir. Bence bu süreci daha avantajlı bir halde kıymetlendirebiliriz. Gayemizi 2020’nin Temmuz ayına değil de 2021’in Temmuz ayına koyacağız” dedi.

“TÜRK SPORTMENLERİN TEKRAR MOTÄ°VE OLUP OLİMPİYATLARA HAZIR OLACAĞINA İNANIYORUM”
Geçtiğimiz ay idman esnasında sağ kolundaki biceps kasının omza bağlanan tendonunu kopararak sakatlık geçiren Çolak, olimpiyatların ertelenmesinin kendisi açısından uygun olduğunu söyledi. Çolak, “Olimpiyatlar ertelenmeyecek üzere hareket ediyordum. Ertelenmeseydi bile olimpiyatlara yetişebilecektim. Her şerde bir hayır vardır derler. Sakatlığım en başta beni çok üzmüştü ancak daha sonrasında motivasyonumu topladım ve olimpiyatlara odaklanmıştım. Olimpiyatlara kadar süratli bir biçimde güzelleşip performansımı toparlayabileceğime gönülden inanıyordum. Olimpiyatlara kadar olan bütün yarışmalarımı iptal etmiştim, artık onlar da ya iptal oldu ya da ertelendi. Olimpiyatların da ertelenmesi benim için aslında güzel oldu. Ben bunu avantaja çevirip âlâ bir halde kullanabilirim diye düşünüyorum. En azından daha sağlam ve daha denetimli bir biçimde iyileşebilirim. Kuvvetlendirme çalışmamı da artık 1 yıl içerisine yayarak yapabilirim. Genel olarak birçok atletin motivasyonu düşmüştür lakin ben Türk atletlerinin tekrar motive olup olimpiyatlara hazır olacağına inanıyorum” sözlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın