"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hesarek Kayak Şenliği kar üzerinde ‘halay’la kutlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteklediği Bingöl Belediyesi’nin tertibiyle 4’üncü Hasarek Kayak Şenliği düzenlendi. Merkeze bağlı Dikme köyünde bulunan Haserek Kayak Merkezi’nde yapılan şenliğe Vali Kadir Ekinci, Belediye Lideri Yücel Barakazi ve çok sayıda kişi katıldı. Şenliğe katılmak isteyenler için Bingöl Belediyesi’nce kent merkezinde ulaşım imkanları sağladı.

Hesarek Kayak Merkezi’ne şenlik için gelen binlerce kişi kayak ve kızaklarla karda kaymanın keyfini yaşadı. Kayak bilmeyenler ise teleferiğe binerek Hesarek Dağı’nın 2 bin 450 rakımlı tepesine çıkarak unutulmaz bir gün yaşadı. Şenliğe gelenler Türkçe, Kürtçe ve Zazaca müzikler seslendirerek hayal çekmeleri renkli imgelere sahne oldu.

Şenliğe katılan Vali Kadir Ekinci, iştirakçilere sucuk ekmek ikramında bulunarak, böylesi bir ortamda insanların barış, kardeşlik, sevgi içinde ve coşkuyla daima birlikte bir ortada eğlenmesinin ehemmiyetine değindi. Vali Ekinci, “Bir evvelki yıldan, çok daha önemli bir iştirakle tüm Türkiye’ye ve hatta tüm milletlerarası alana örnek olacak biçimde şenliğimizi icra edeceğiz. Her yıl şenliğe olan ilgi artıyor. Bu Bingöllü kardeşlerimizin, bölge halkının teveccühüyle gerçekleşen bir durumdur. İnşallah Haserekle birlikte Bingöl’ün Yüzenadalar’da, kaplıcalarda elbirliğiyle yapacağımız çalışmalarla turizm merkezi haline getireceğiz. Tüm dünyada Bingöl’ün farkındalığını oluşturma noktasında daima birlikte uğraş ederek, daha düzgün noktalara Bingöl’ü getireceğiz” dedi. Belediye Lideri Yücel Barakazi ise belediye olarak şenliğin düzenlemekten ve klasik hale gelmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Şenlik kapsamında sanatçı Servet Kocakaya tarafından Kürtçe, Zazaca ve Türkçe müziklerle konser verdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın