"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gülkız Tulay: Gayemiz 1 milyon lisanslı sportmen

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay: “Hedefimiz 1 milyon lisanslı sportmen. Bu 1 milyon sayısı, Türkiye’deki bir spor branşının elde ettiği tek sayı olarak karşımızda duruyor”

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay, 44. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda genç bir ulusal kadroyla katılacaklarını belirterek, gayelerinin birinci 10’a girmek olduğunu bildirdi. Tulay, geçen yılı her manada başarılı geçirdiklerini söyledi. Avrupa Bayanlar Satranç Şampiyonası, Dünya Okullar Satranç Şampiyonası, 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı ve FIDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupası üzere dört değerli memleketler arası turnuvaya mesken sahipliği yaptıklarını aktaran Tulay, 2019’a başlarken 45 milletlerarası madalya gayeleri olduğunu, yılı 54 madalyayla kapattıklarını lisana getirdi.

Bu yıl tekrar 45 madalya amacını belirlediklerini anlatan Tulay, şunları kaydetti:

“2020’de organizasyonlarımız devam ediyor. Türkiye Küçükler, Yıldızlar, Emektarlar Satranç Şampiyonası’nı gerçekleştirdik. 8 Mart’ta Arzum’un takviyesiyle Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonasını yapacağız. Çabucak gerisinden okul sporları Türkiye finallerini yapacağız. Çocuk ve yıldızlar grup turnuvalarını yapacağız. Temmuz’da liglerimizi, akabinde Türkiye şampiyonası yapacağız. Yılı bitirirken en değerli tertip olarak, 2020 Avrupa Yaş Kümeleri Satranç Şampiyonası’nı Antalya’da yapacağız. 2020 yılı çok ağır bir yıl olarak önümüzde duruyor.”

“MİLLİ KADROLARI GENÇLEŞTİRDİK”

Bu yıl satrançta olimpiyat yılı olduğunu vurgulayan Tulay, A ulusal ekip atletlerinin Rusya’nın başşehri Moskova’da 5-18 Ağustos’ta düzenlenecek 44. Dünya Satranç Olimpiyatı’na hazırlandıklarını bildirdi.

Tulay, ulusal sportmenlerin ranking sıralamasına nazaran Türkiye’nin şu anda dünyada 27. sırada olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak biz 2016 Satranç Olimpiyatları’nda 6. olduk. Çabucak gerisinden da dünya beşincisi olduk. Geçtiğimiz yıl olimpiyatlar gruplarımızı biraz gençleştirdik. Bilhassa bayan ulusal kadromuzu gençleştirdik. Şu anda maksadımız olimpiyatlarda birinci 10’a girmek. Atletlerimiz çalışıyor. Şu anda 935 bin lisanslı atletimiz var. Amacımız 1 milyon lisanslı atlet. Bu 1 milyon sayısı, Türkiye’deki bir spor branşının elde ettiği tek sayı olarak karşımızda duruyor. İki ay içerisinde bu maksadımızı yakalayacağımızı düşünüyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın